Büyükşehir kadın yaşamına dokunuyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle kentte yaşayan genç kız ve kadınların yaşam kalitesini artırıyor

Büyükşehir kadın yaşamına dokunuyor
Gaziantep Büyükşehir Belediye tarafından uygulanan projelerin kadınların hayatını değiştiriyor. Belediyenin tüp bebek hizmetlerinden kız çocuklarının eğitime kazandırılmasına, genç kızlara meslek edindirmeden kız çocuklarından kanser tarama merkezine, Suriyeli kadınların meslek edindirme eğitimlerinden çocuk evlilikleriyle mücadeleye varana kadar farklı projelerle kadın hayatına yönelik çalışmalar geliştiriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından uygulanan proje, kız öğrencilerin yönetimlerde daha etkin rol alması, Bayakşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadın daire başkanları ve ilde aktif olarak çalışan kadın yöneticilerin kız öğrencilere rol model olması, kendilerinin de emek ve çaba harcadıkları takdirde benzer görevlerde yer alabilecekleri konusunda yüreklendirmeyi amaçlıyor. İşte o projeler:

HAYDİ KIZLAR YÖNETİME
"Haydi Kızlar Yönetime" sloganıyla kız öğrencileri kalkınma için toplumun her kademesinin gücünü ve potansiyelini kullanmak gerektiği düşüncesiyle yola çıkılan proje, yönetimde kendilerinin de yer alabileceği bilincini oluşturmayı hedef alıyor. Proje kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen kız öğrenciler okullarından alınarak Büyükşehir Belediyesi'ne getiriliyor. 16 Şubat 2017 günü başlayan proje kapsamında her programa 160'ar kişilik gruplar halinde katılım sağlanıyor. Projenin sonunda 2000 kız öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

SURİYE KRİZİNİN ETKİLERİ
Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle yürütülen proje GAP Bölge Kalkınma İdaresi, AFAD, UNDP tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Kilis Belediyesi ile işbirliği içinde yürütülüyor. Bu kapsamda öncelikle Türkçe dil eğitimi kursları ve bilgisayar, aşçılık, pastacılık, cam boncuk, cilt bakımı, kuaförlük, tekstil, kutnu mesleki eğitim kursları başladı. Proje kapsamında bugüne kadar 4 bin 119 kadın Türkçe dil eğitimi, temel yaşam becerileri veya mesleki eğitimlerden faydalandı. Bu sayının yaklaşık 500'ü Türk, 3 bin 619'u ise Suriyeli kadınlardan oluşuyor.AİLE DESTEK VE EĞİTİM MERKEZİ
Aile Destek ve Eğitim Merkezi, ailenin yaşam kalitesini yükseltmek ve aile birliğini korumak, bireylerin kendilerine yeterli hale gelmeleri ve sorun çözme becerilerinin geliştirilmesi için danışmanlık, yönlendirme ve eğitim hizmeti vermek amacıyla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na bağlı bir alt birim olarak kuruldu. 2016 yılı mayıs ayı itibariyle hizmet vermeye başlayan merkez; yaklaşık 300 kişiye danışmanlık hizmeti ve yaklaşık bin kişiye de "Etkili İletişim", "Eşler Arası Doğru İletişim", "Çocukla Doğru İletişim", "Çatışma Çözümü", "Öfke Kontrolü", "Okul Başarısı" konularında eğitim verdi.

TÜP BEBEK MERKEZİ
Bebek sahibi olamayan ailelere tüp bebek tedavisi yapılan merkez, Özel Nova Fertil Tüp Bebek Merkezi ve Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ile işbirliği yaparak tedavi için gerekli olan ilaçların belediye tarafından ücretsiz temin edilmesini sağlıyor. Bugüne kadar 2 bin 852 başvurunun olduğu merkezde şartları tutan bin 630 çiftten 600'ünün muayenesi yapılırken randevu verilen aile sayısı ise bin 30. 15 başvuruya aşılama tekniği, 160'ına tüp bebek uygulaması yapılan merkezde 53 başvurunun işlemi ise devam ediyor.

GEBE OKULU
Gaziantep il merkezinde açılan gebe sınıflarının rağbet görmesi nedeniyle nüfus olarak en büyük ve yoğun iki ilçe olan Nizip ve İslâhiye'de GASMEK binalarında da sınıflar oluşturuldu. Burada verilen eğitimlerde gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmaları, bilinçli doğum yapmaları ve sağlıklı bebek bakımlarını sürdürebilmeleri amaçlanıyor. Proje kapsamında şimdiye kadar 788 hamile kadına eğitim verildi.

YETİM KOORDİNASYON MERKEZİ
Yetim ailelere sahip çıkarak sorunlarıyla mücadelelerinde yardımcı olabilmek ve eğitim, sağlık, psikolojik, hukuki, kültürel destek sağlamak amacıyla Mart 2015'te kuruldu. Nizip ve Gaziantep merkezde olmak üzere 2 adet Yetim Koordinasyon Merkezi hizmet veriyor. Merkezden bugüne kadar bin 100 anne ve 2 bin çocuk yararlandı.

SURİYELİLER BİLGİ VE EĞİTİM MERKEZİ
Belediye bünyesinde 2 adet Suriyeli Bilgi ve Eğitim Merkezi bulunuyor ve 'Geçici Eğitim Merkezi' statüsünde hizmet vermiyor. Ulaşım dahil tüm giderleri belediye tarafından karşılanan ve çoğunluğu yetim olmak üzere 2 bin 400 kız öğrenciye örgün Türkçe dil eğitimi verildi. Ensar Toplum Merkezi'nden ise 4 bin 800 Suriyeli aile danışmanlık ve rehberlik hizmeti alırken 980 çocuk da çeşitli etkinliklerden yararlandı.

ÇOCUK EVLİLİKLERİYLE MÜCADELE
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve UNICEF işbirliğinde yürütülecek çalışma ile aralarında en dezavantajlı kız çocukları da dâhil pek çok kız çocuğunun giderek toplumsal ve ekonomik yaşamdan uzaklaştırılmasına sebep olan engellerin ortadan kaldırılması ve çocuk evlilikleriyle mücadele çalışmalarına destek sağlanacak. 2 yıl sürecek olan projede eğitici eğitimi alan 40 eğitmen ile rehber öğretmenler, muhtarlar, sağlık çalışanları, belediye çalışanları, müftülük çalışanları, hakim, savcı ve polislere yönelik 3 günlük eğitimler veriliyor.KANSERE ERKEN TEŞHİS
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) 2015- 2016 yıllarında meme sağlığı taraması, rahim ağzı kanseri ve GGK olmak üzere toplamda 17 bin adet tarama işlemi yaptı. 11 bin 500 kişinin Halk Eğitimi'nden faydalandığı proje kapsamında 4 bin 909 kişinin merkeze ulaşabilmeleri için taşıma hizmeti de verildi. Mobil Mamografi Aracı ile 33 köy ve 43 mahalle gezilerek, 2 bin 620 kadına meme sağlığı taraması, 2 bin 115 rahim ağzı kanseri taraması yapıldı. Bu hizmetten toplam 5 bini aşkın kadın da Halk Sağlığı Eğitimi'nden yararlandı.

SANAT VE MESLEK KURSLARI
25 merkezde hizmet veren Gaziantep Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (GASMEK) ağırlıklı olarak kadınlara meslek edindirmeyi amaçlıyor. 2014-2017 döneminde 26 alan ve 213 branşta 51 bin 200 kişinin yararlandığı kurslardan ayrıca 917 Suriyeli kadın da Türkçe dil ve meslek edindirme eğitimi aldı. Etüt merkezlerinden 7 bin 654 kız öğrenci faydalanırken, yaz kurslarında da 2 bin 177 kişi yararlandı.

GELİN ETMEYİN OKULA GÖNDERİN
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gaziantep Üniversitesi ve 19 sivil toplum kuruluşunun işbirliğinde gerçekleştirilen proje, Şubat 2015'te başladı. Proje kapsamında yaklaşık 40 bin kişiye eğitim verildi. Erken yaşta ve/veya zorla yaptırılan evliliklerin önlenmesi konusunda kamusal bilinç oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında oluşturulan 444 27 00 ihbar hattıyla 36 kız çocuğunun okula dönüşü sağlandı. Tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı proje AK Partili Belediyeler arasında düzenlenen yarışmada ödüle layık görüldü.

ANNE OTELİ
Doğum yapma tarihi yaklaşmış anne adaylarının, ulaşım kaynaklı sıkıntılarından ötürü evde doğum yapmasını önlemek amacıyla kurulan Anne Oteli'nde, daha sağlıklı bir ortamda ve sağlık personeli nezaretinde doğum yapılmasını sağlamak amacıyla anne adayları ve refakatçisi için ev ortamını aratmayacak şekilde, doğumu yaklaşan hamile kadınlar 2 kişilik oları olan bu otel hizmetinden ücretsiz yararlanıyor. Uygulamadan şimdiye kadar başvuran 72 hamile yararlandı.
BİZE ULAŞIN