Gaziantep bölgenin gıda üssü olacak

Gaziantep Ticaret Borsası, vizyon projelerini birer birer hayata geçiriyor. 400 bin ton kapasiteli lisanslı deponun bulunacağı Hububat Emtia Merkezi, kenti gıda üssü haline getirecek

Gaziantep bölgenin gıda üssü olacak
GAZİANTEP Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep'in ihracatta Türkiye'nin lokomotif şehirlerinden biri olduğunu belirterek, tarımsal ürünlerin gıda sanayine kazandırılmasında ve ihracatında şehrin bir cazibe merkezi görevi üstlendiğini söyledi.

2023 HEDEFİNE ODAKLANDIK
Gaziantep ekonomisi ve GTB projeleri hakkında açıklamada bulunan Tiryakioğlu, Türkiye'nin 131,7 milyar dolar ihracat ile geride bıraktığı 2016 yılında, Gaziantep'in küresel krizlere rağmen 6 milyar 258 milyon dolar ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiğini ifade etti. Gaziantep'in, Türkiye'nin en fazla ihracat yapan 5. şehri olduğunu anımsatan Tiryakioğlu, "Ülke ihracatının yüzde 4,75'ini tek başına karşılayan Gazi şehrimiz 2023 yılı ihracat hedefini 30 milyar dolarla dünyanın tüm ülkelerine ihracat gerçekleştirmek olarak belirledi. Bunu yanı sıra 350 bin kişiye istihdam sağlayarak, katma değeri yüksek teknoloji ürünlerinde üretim merkezi olmak da yine 2023 hedeflerimiz arasında yer almakta" dedi.

SIRADA ET BORSASI VAR
Gaziantep sadece sanayide değil tarıma dayalı sanayide de öne çıkan model bir kent olduğuna işaret eden Tiryakioğlu, kentin bu özelliğinin daha etkili ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için yeni yatırımları hizmete kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Gaziantep Ticaret Borsası tarafından sürdürülen Et Borsası, Antepfıstığı Lisanslı Depo, Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi ve Hububat Emtia Merkezi projeleri hakkında da bilgiler veren Tiryakioğlu, kısa bir süre içerisinde temelini atmayı planladıkları Et Borsası'nın Türkiye için önemli bir model oluşturacağına dikkat çekti.

400 BİN TON KAPASİTELİ DEPO
Antepfıstığına Et Borsası'nın yaklaşık 30 bin metrekare alan üzerine inşa edileceğini ve bu konuda Türkiye'nin en büyüğü olacağını belirten Tiryakioğlu şunları söyledi: "Et borsasının yanı sıra tarımda gerek üreticiye gerekse de tüccara önemli bir katma değer sağlayacak olan Hububat Emtia Merkezi vizyon projelerimiz arasında yer almakta. İçerisinde 400 bin ton kapasiteli lisanslı depolarının yer alacağı bu merkez Türkiye'nin tarıma dayalı sanayide başkenti olan Gazi şehrimizi vazgeçilmez bir gıda üssü haline getirecek. Bunu yanı sıra şehrimizin ve yöremizin vazgeçilmezi yeşil altın diye tabir ettiğimiz Antepfıstığı içinde lisanslı depo çalışmalarımız sürüyor. Yaklaşık 400 bin kişinin ekmek kapısı olan antepfıstığı için 10 bin ton kapasiteli lisanslı depo kuruyoruz. Bu ürünümüze yönelik diğer önemli bir projemiz ise Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi olacak. TÜBİTAK'tan aldığımız 2 milyon Euro hibe ile Antepfıstığında sanayinin gelişimine model oluşturacak AR-GE işletmesini en yakın zamanda hizmete kazandırmak istiyoruz." GTB'nin 2016 yılında hizmete açtığı Elektronik Ürün Senetler Platformunun (ELÜS) işleyişiyle de ilgili bilgiler veren Tiryakioğlu, 20 farklı ilde kurulu bulunan lisanslı depolarla yapılan sözleşme neticesinde platformda 2017 yılı sonuna kadar yaklaşık bir milyon ton ürünün işlem görmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN