Gaziantep ihracatta rekora koşuyor

Gaziantep ihracatta rekora koşuyor
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Gaziantep'in 2017 yılı Ocak-Ekim döneminde 5 milyar doların üzerinde ihracatla Türkiye'nin en çok ihracat yapan beşinci ili olduğunu söyledi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve özellikle Gaziantep'te ihracat kültürünün geliştiğini ve bölgenin her yıl 187 ülkeyle ihracat ilişkisi olduğunu ifade eden Çıkmaz, sanayicilerin son dönemlerde katma değeri yüksek ürünler üretmeye yönelik yatırımlarını desteklediklerini vurguladı.

ÇITA YÜKSELİYOR
Başkan Çıkmaz, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden Ocak-Ekim 2017 tarihleri arasında ise 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 3,2'lik artışla toplam 6 milyar 624 milyon 796 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Aynı dönemde, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 330 milyon 69 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi ilk on ayda yüzde 1,9'luk artışla 6 milyar 954 milyon 865 bin dolar oldu" diye konuştu. Çıkmaz "2017 yılının ilk on aylık döneminde toplam 187 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerin içinde Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alıyor. En fazla ihraç edilen ürünlerin başında halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir çelik mamulleri, dış giyim ile diğer gıda ürünleri geliyor" dedi. Başkan Çıkmaz, 2017 hedeflerinin yakalanması ve 2018 yılıyla ilgili yol haritasının belirlenmesi için yeni pazar arayışlarının sürdüğünü ifade etti.

İHRACAT ORANLARINDA 5'İNCİ SIRADA
Bölgenin ihracat lokomotifi olan Gaziantep'ten ilk on aylık süre içerisinde gerçekleştirilen ihracatla ilgili bilgiler veren Çıkmaz "Gaziantep, 2017 yılı Ocak-Ekim döneminde 5 milyar 379 milyon 816 bin dolarlık ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini korumaktadır. Halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir" dedi.
BİZE ULAŞIN