FETÖ’den HATSU’ya özel ilgi

Eski HATSU Genel Müdürü İsameddin Çeker’in FETÖ’ye savaş açtığı için istifaya zorlandığı, genel müdür Mehmet Çaparali’nin ise firari FETÖ’cü Ömer Yücedal ile Bosna Hersek’e gittiği ileri sürüldü

FETÖ’den HATSU’ya özel ilgi
FETÖ'cü yapılanmanın Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (HATSU) gösterdiği yakın ilgi, CİMER ve BİMER'e yapılan ihbar ve Hatay Cumhuriyet Savcılığı'na yapılan suç duyurusuyla gözler önüne serildi. İddialara göre kurumu FETÖ'cülerden temizlemek için savaş açan HATSU'nun Kurucu Genel Müdürü İsameddin Çeker istifaya zorlandı. FETÖ'nün Büyükşehir İmamı olduğu gerekçesiyle tutuklanan eski yönetim kurulu üyesi Murat Uçar'ın, kurumda baskı aracı olarak kullanıldığı iddia edildi. Öte yandan SABAH Güney'in cevap aradığı sorular karşısında Başkan Lütfü Savaş'ın sessizliği sürüyor.

BÜYÜKŞEHİR İMAMI HATSU'DA
HATSU Genel Müdür Yardımcısı iken görevden alınan Hüseyin Etleç'in yaptığı suç duyurusundaki detaylar ortaya çıktı. Çeker'in istifaya zorlanmadan önce Başkan Lütfü Savaş'ın, Büyükşehir İmamı olduğu iddiasıyla cezaevine konulan Murat Uçar aracılığıyla kendisine genel müdürlük teklifi ettiğini anlatan Etleç, kabul etmemesi üzerine başka kişilerin devreye sokulduğunu söyledi. Tüm teklifleri reddetmesi üzerine Başkan Savaş tarafından üzerinin çizildiğini anlatan Etleç, muhakkik tayin edilen FETÖ'cü Uçar tarafından soruşturulduğuna dikkat çekti.
"İhalelerde sorumluluğum var" dediği için amirlerini yanılttığı gerekçesiyle Türkiye'de ilk kez maaş kesme cezası aldığını ve genel müdür yardımcılığı görevinin düşürüldüğünü bildiren Etleç, suç duyurusunda aynı şekilde baskıya uğrayan İçme Suyu Daire Başkanı Nail Oral'ın da emekliliğe zorlandığını ifade etti. HATSU'nun ve devletin milyonlarca lira zarar uğratıldığının savunulduğu suç duyurusunda "Araştırma yapılırsa, genel müdürün kardeşleri ve Lütfü Savaş'ın kardeşi Metin Savaş'ın eşi aracılığıyla HATSU'dan birçok kez doğrudan alım ihaleleri alındığı görülecektir" denildi.
CİMER ve BİMER'e yapılan ihbar başvurularında ise ilginç detaylara rastlandı. İddialara göre HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, hakkında FETÖ'den tutuklama kararı çıkan ve yurt dışına kaçtığı öğrenilen TUSKON Hatay Temsilcisi Ömer Yücedal'ın da aralarında bulunduğu birkaç kişiyle birlikte 2 Nisan 2015'te Bosna Hersek'e gitti. Çaparali'nin gittiği Bosna Hersek, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kaçan FETÖ'cülerin uğrak yerlerinden bir olmuştu. FETÖ'nün uzun yıllar yapılandığı Bosna Hersek, okulları, firmaları ve yayınevleri aracılığıyla yerleşmeye çalıştığı ülke olarak biliniyor.

BAŞKANDAN SES YOK
Büyükşehir Belediyesi'ni FETÖ'nün arka bahçesi haline getirdiği iddia edilen CHP'li Başkan Lüftü Savaş, SABAH güney'in iki gündür sorduğu sorular karşısında sessizliğini koruyor. Örgütün önemli isimleriyle birlikte fotoğrafları ortaya çıkan, FETÖ'ye ait kuruma seçim öncesi son mesai günü ruhsat verdiği iddia edilen Lütfü Savaş'ın, adı kanlı örgütle anılan kurum ve kişilere gösterdiği yakın ilgi akıllarda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor. Düne kadar Azerbaycan'da olduğu bilinen Savaş'ın iddialar karşısında sessiz kalması Hataylıların tepkisine neden oluyor.
BİZE ULAŞIN