El ele vererek zorlukları aştılar

Nadir görülen nörolojik hastalık nedeniyle felç olan ve 5 aydır yatağa bağlı yaşayan Nimet Özduran, tedavisi sırasında kendisine büyük bir özveriyle bakan eşi sayesinde ayağa kalkmayı başardı

El ele vererek zorlukları aştılar
Bağışıklık sisteminin kasları yöneten sinir hücrelerine zarar vermesine yol açan nadir hastalık nedeniyle boynundan aşağısı felç olan kadın, eşinin özverisi ve desteği sayesinde yeniden adım atmanın sevincini yaşadı. Adana'da yaşayan 23 yıllık evli iki çocuk sahibi Selçuk-Nimet Özduran çifti, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen, evlenirken verdikleri 'hastalıkta ve sağlıkta, iyi günde kötü günde' sözünü kanıtlarcasına birbirlerine destek oluyor.

İHTİMAL VERMEDİLER
Selçuk Özduran (47), eşi Nimet Özduran'ın (47) yatağa mahkum olmasıyla hayatlarının değiştiğini söyledi. Kol ağrısı şikayetiyle hastaneye götürdüğü eşinin, bir bölümü yoğun bakımda olmak üzere 5 ay boyunca Balcalı Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yattığını ifade eden Özduran, o günden sonra hayatlarının hep mücadele ve sabırla geçtiğini kaydetti. Özduran, doktorların yürümesine ve ayağa kalkmasına çok ihtimal vermediği eşini yeniden hayata bağlayabilmek için çabaladığını söyledi. Doktorların yaptırdığı fizik tedavi hareketlerini çok dikkatli takip ederek öğrendiğini anlatan Özduran, "Sürekli kendim uyguladım. İlk hedefim onu hasta arabasına oturtmaktı, bunu 6,5 ayda başardım. Bunun için sürekli olarak fizik tedavi hareketlerini tekrarladım. İlk zamanlar 3-4 kişinin de yardımıyla eşimi yavaş yavaş yürütmeye çalıştım. Bunu her gün denedim ve ilk adım attığında dünyalar benim oldu" dedi.

'EN BÜYÜK DESTEKÇİM'
Nimet Özduran da rahatsızlığı süresince en büyük destekçinin eşi olduğunu kaydetti. Doktorların ilgisinin yanı sıra eşinin azmi, fedakarlığı ve sürekli kendine moral vermesiyle tekrar adım atmayı başardığını ifade eden Özduran, "Eşim bana sürekli moral vererek yürüyebileceğime inandırdı. O olmasa yürüyemezdim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN