Üzümlü kadınları ekonomiye katıldı

Güz üzümü hasadının başladığı Erdemli’nin Üzümlü Mahallesi kadınları, ‘Güz dönemi bağ bozumu, pekmez üretimi ve cevizli pekmez sucuğu üretimi’ kursuna büyük ilgi gösterdi

Üzümlü kadınları ekonomiye katıldı
Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Üzümlü Mahallesi'nde köylü kadınlara yönelik gerçekleştirilen 'Güz dönemi bağ bozumu, pekmez üretimi ve cevizli pekmez sucuğu üretimi' kursu büyük ilgi gördü. Bu tür mesleki kursların özellikle kırsal kesimde yaşayan insanların refahına yansıması açısından önemli olduğunu belirten Erdemli Kaymakamı Avni Kula, kursa katılan 20 köylü kadına İŞ-KUR tarafından kurs süresince 25 lira da günlük yevmiye ödendiğini açıkladı. Türkiye genelinde üzüm hasadı biterken Üzümlü Mahallesi'nde 'Gök üzüm' ya da 'tilkikuyruğu' adı verilen güzlük üzümün hasadına başlandığını anlatan Kaymakam Kula, "Bu bölge, Karadeniz'e benzeyen iklim yapısı ile de tüm sebze, meyve türlerini yetiştiriyor. Burada yetiştirilen üzümler hem ihracata hem iç piyasaya hem de pekmezi çıkartılarak ülke ve aile ekonomisine katkı sağlıyor" dedi.

DOĞA TUTKUNLARI BAĞ BOZUMUNDA
Adana Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü (PRODOSS), Sivas, Malatya ve Elazığ'ın turistik bölgelerine doğa, tarih ve kültür gezisi düzenledi. Geziye katılan 40 doğa tutkunu bölgenin tarihi ve turistik yerlerini gezdi, sürpriz bir programla bağ bozumuna katıldı. PRODOSS üyeleri 2 gün süren gezide Malatya'nın Günpınar Şelalesi, Somuncu Baba Türbesini ve Sivas'ın Gökpınar Gölü'nü gezdi. Üyeler, Elazığ'ın Hoş Köyünde bağ bozumu etkinliğine katıldı. Burada üzüm kesen üyeler bol bol fotoğraf çekildi. Kulüp Başkanı Mehmet Yakut, "Ülkemizin doğal ve tarihi yerlerini görmek muhteşem" dedi.
BİZE ULAŞIN