Kilis'te zeytin hasadı sürüyor

Zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, Kilis'teki zeytin tanesinin yüzde 35 oranında yağ verdiğini belirterek, aroması ve lezzeti bakımından diğer bölgelere oranla önemli farklılıklar gösterdiğini söyledi.

Kilis'te zeytin hasadı sürüyor

Kilis'in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, 2017-2018 yılı zeytin ve zeytinyağı hasat sezonu başladığını hatırlatarak, bölge zeytinin yağ oranı, aroması ve lezzi bakımından diğer zeytinlere göre daha çok tercih edildiğini ifade etti. Mercimek, "İnce kabuğu, küçük çekirdeği ve oldukça yüksek yüzde 35 oranında yağ oranıyla aroması ve lezzeti bakımından diğer bölgelere göre önemli farklılıklar gösteriyor. Kilis'te 30 bin hektar alanda üretilen zeytin fiziksel özellik olarak salkım şeklinde meyve veriyor. Diğer yağlık çeşitlerine göre asit oranı daha düşük. Bu özelliğiyle diğer yağlık zeytinler arasında ön plana çıkıyor" dedi.

Türkiye'nin önemli zeytin üretim merkezlerinin başında gelen Kilis ve çevre illerinde sonbahar yağışlarının gerçekleşmesinin ardından hasada hız verildiğini anlatan Mercimek, "Geçen yılda yok yılını yaşayan zeytin üreticisi bu yıl da çiçeklenme dönemindeki aşırı soğuklar ve kuraklık olması nedeniyle yine yok yılı yaşanarak zeytin de rekoltesinde bir azalma bekleniyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN