FETÖ’cü polise 9 yıl hapis cezasına Yargıtay’dan onama

Adana’da FETÖ üyeliğinden yargılanan başpolise üst sınırdan verilen 9 yıl hapis cezası Gaziantep Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi’nden sonra Yargıtay 16’ıncı Ceza Dairesi tarafından da onandı

FETÖ’cü polise 9 yıl hapis cezasına Yargıtay’dan onama
Adana'da? FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında, silahlı örgütün gizli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı tespit edilen ve Bank Asya'da hesabı bulunan eski başpolis memuru Yusuf Berber hakkında Adana 11. Ceza Mahkemesi'nce ' üst sınır'dan verilen 9 yıl hapis cezası, Gaziantep Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi tarafından onanmıştı. Karar Yargıtay 16'ıncı Ceza Dairesi tarafından da onandı. Kararda ByLock, Bank Asya'ya para yatırma FETÖ mensupları ile yoğun şekilde irtibat kurulmasının örgüt üyeliğine delil sayıldığının altı çizildi. Ayrıca delillerin hukuka uygun olarak elde edildiği belirtildi.

ÜYELİK DAVASI
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve meslekten ihraç edilen Kozan İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli başpolis Yusuf Berber hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açılmıştı. FETÖ'nün gizli haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı ve örgüte ait Bank Asya'da hesabı bulunduğu belirlenen Yusuf Berber, suçlamaları kabul etmemişti. Mahkeme heyeti, üst sınırdan 9 yıl hapisle cezalandırdığı sanık hakkında sorumluluğu kabul etmemesi ve pişmanlık duymaması nedeniyle indirim de uygulamamıştı.

FETÖ'YE BAĞLILIK VURGUSU
Mahkeme heyeti, gerekçeli kararında sanığın, sadece FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensupları tarafından kullanılan 'ByLock' isimli programı kullanmış olmasına ve terör örgütü elebaşının çağrısı üzerine Bank Asya'ya hesap açtırarak yüklü miktarda para yatırmasına dikkat çekildi. Yusuf Berber'in bu eylemleriyle FETÖ/PDY'ye ve örgütün elebaşına olan bağlılığını gösterdiği vurgulandı.

YARGITAY'DA ONADI
Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi'nin onamasından sonra Yargıtay 16. Ceza Dairesi de kararı onadı. Adana'da FETÖ davalarında onanan ilk karar olduğu belirtildi. Kararda, delillerin hukuka uygun elde edildiği belirtilerek, bu kararla FETÖ sanıklarının ByLock, Bank Asya'ya para yatırma, FETÖ şüphelileri ile görüşme örgüt üyeliğine delil sayılamaz görüşleri çürütülmüş oldu.
BİZE ULAŞIN