Gıda sektörü OSB ile hayat bulacak

Gıda sektörü OSB ile hayat bulacak
Tarım ve gıda sanayi sektörünün entegrasyonu açısından çok büyük önem taşıyan Adana Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde sona bir adım daha yaklaşıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen projenin hayata geçmesiyle şehir içinde olumsuz şartlarda çalışan tesisleri OSB'ye taşıyarak daha geniş ve ileri teknolojilerin kurulduğu tesislerde üretim yapacağını açıklayan Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Birlik Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, firmaların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi.

MAHALLE ARASINDA İHRACAT
Yer sıkıntısı yaşayan birlik üyelerinin istekleri doğrultusunda Gıda İhtisas OSB'si kurmak için çalışmalara başladıklarını bildiren Yamanyılmaz, "Mahalle arasında kalan firmalar var. Şehrin içinde 3 katlı binada günde 5-6 ton mal üretip ihracat yapan firmalar var. Taşıma maliyetleri yüksek olduğu için firma yeni bir yere taşınamıyor ve büyüyemiyordu. Kapasitesini de artıramayınca ister istemez ihracata da cevap veremiyor. 2018'de hizmete girecek olan OSB ile bu soruna son vereceğiz. OSB'ye gelecek firmaların hepsi ihracatçı. Yeni çeşit yeni ürünler imal edecek kapasitesini artıracak" dedi.

YURT DIŞINDAN TALEP VAR
İlk başta 50 firmanın başvurduğunu daha kuruluş aşamasında iken bu sayının 80'e çıktığını ifade eden Yamanyılmaz, yurt dışından da talep aldıklarını vurguladı. Yatırımcıların ilgisinden dolayı 3 bin dönüm olarak düşünülen OSB'yi 5 bin dönüme çıkardıklarını kaydeden Yamanyılmaz, "Kanatlı, beyaz ve kırmızı et ile su ürünleri diye düşündük ancak gelen taleplerden dolayı her türlü gıda ürünü yer alacak. Ortadoğu pazarı gibi hem dinamik hem de talepkâr olan büyük bir pazara yakın olmamız en büyük avantaj" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN