54 bin kişi koşacak

Bu yıl hoşgörü, barış ve kardeşlik için koşulacak olan 3. Uluslararası Mersin Maratonu’na rekor başvuru oldu. Dünyanın dört bir yanından 54 bin kişi, 3 Aralık’ta Mersin’de buluşacak

54 bin kişi koşacak
Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Mersin Maratonu için geri sayım başladı. Valilik himayesinde, Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla 3 Aralık Pazar günü hoşgörü, barış ve kardeşlik için koşulacak olan maratona bir ayda toplam 54 bin kişi başvuru yaptı. Dünyanın dört bir yanından gelecek elit atletlerin de katılacağı maraton Mersin'in güzelliğini dünyaya tanıtacak. 42 kilometre maraton, 15 kilometre koşusu, 5 kilometre halk koşusu, çocuk maratonu, özel sporcular koşusu ve tekerlekli sandalye koşusu olmak üzere 6 kategoride düzenlenecek yarışlarda, parkurlar Mersin'in tarihi ve kültürel zenginliğini ön plana çıkaracak şekilde hazırlandı. Dereceye gireceklere toplam 311 bin 100 lira para ödülü verileceği belirtildi.

BAŞLADIĞI YERDE
Form Alışveriş Merkezi'nde başlayıp yine aynı noktada tamamlanacak olan maraton 3 Aralık Pazar günü saat 08.30'da start alacak ve her yarışmacı kendi kulvarında koşacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 10 bin yıllık tarihi, uçsuz bucaksız arkeolojik alanları, benzersiz doğal güzellikleri, verimli toprakları kendine özgü kültürel çeşitliliği ile Mersin'in, Türkiye'nin her bakımdan potansiyeli en yüksek illerinden biri olduğunu söyledi. Kocamaz, dünyanın pek çok ülkesinden yüzlerce sporcu ve halk koşusuna katılacak binlerce sporseverin Mersin'de buluşacağını belirterek, "Asya, Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan kültür ve ticaret yollarının kavşağında yer alan ülkemizin Akdeniz'e açılan en geniş penceresi olan Mersin, insanlık tarihiyle yaşıt evrensel değerlerin sergi alanıdır. Maratonumuzun koşu güzergâhı da ilimizin bu değerlerinden yola çıkılarak belirlenmiştir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN