Motifli organik halılar uzakdoğu pazarında

Kahramanmaraş’ta Anadolu motifli halılar, Avrupa ve ABD’nin ardından Japonya’ya da ihraç edilmeye başlandı

Motifli organik halılar uzakdoğu pazarında
Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde kadınların ilmek ilmek dokuduğu Anadolu motifli organik halılar, Avrupa ülkeleri ve ABD'nin ardından şimdi de Japonya'ya gönderiliyor. Çağlayancerit'te birçok kadın, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce 16 yıl önce açılan halıcılık kursu sayesinde meslek sahibi oldu. İlçede, yılda yaklaşık bin metrekare organik halı üretiliyor.

HAYAL DÜNYASINI İŞLİYOR
Kurslarda kadınlar, başta Anadolu motifleri olmak üzere çeşitli örneklerin yanı sıra hayal dünyalarını dokudukları halıya yansıtıyor. Kök boyasıyla renklendirilen yün iplikler, günlerce ilmek ilmek dokunarak halı haline getiriliyor. Kimi zaman çocuklarıyla gelerek halı tezgahlarının başına geçen kadınlar, bir metrekare halı için 11 bin düğüm atıp, her bir düğüm için de 28 kuruş kazanıyor.

İHRAÇ EDİLİYOR
Kaymakam Oğuz Cem Murat, ilçede üretilen halıların yüzyıllara dayanan bir geçmişinin bulunduğunu dile getirdi. İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü vasıtasıyla, özellikle kadın kursiyerlerin ellerinde ciddi emeklerle üretilen halıları hem iç hem de dış piyasaya sunabilmek amacıyla çalışma başlatıldığını anlatan Murat, hazırlanan halıların firmalar aracılığıyla ihraç edildiğini söyledi. Kursiyerlerin kullandığı ürünlerin tamamının organik olduğunu, bunların kök boyalarla renklendirildiğini dile getiren Murat, "Bu halılarımızla iç ve dış piyasada iyi bir noktaya geleceğimizi düşünüyoruz. Halılarımızı daha önce Avrupa ülkelerine ve ABD'nin çeşitli yerlerine gönderiyorduk. Bu yıl da ilçemizdeki organik halılarımıza Japonya'dan ciddi talep geldi" dedi.

BÜYÜK EMEK İSTİYOR
Gelişen Türkiye'de kadının istihdamdaki payını devlet olarak çok önemsediklerini vurgulayan Murat, ilçedeki 8 kursta 60 kadının bu imkandan faydalandığını bildirdi. Usta öğretici Türkan Yalçın ise kursiyerlerle unutulmaya yüz tutmuş halıları canlandırmak için mücadele verdiklerini belirtti. Yalçın, bu şekilde kadınların hem meslek sahibi olduğuna hem de ev ekonomilerine destek sağladığını belirtti.
BİZE ULAŞIN