Coşku dolu Maraton

Bu yıl hoşgörü, barış ve kardeşlik için koşulan 3. Uluslarası Mersin Maratonu dünyanın dört bir yanından 65 bin kişinin katılımıyla renklendi

Coşku dolu Maraton

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 3'üncü Uluslararası Mersin Maratonu tamamlandı. Hoşgörü, barış ve kardeşlik için gerçekleştirilen maratona dünyanın dört bir yanından toplam 65 bin kişi katıldı. Maraton, 42 kilometre, 15 kilometre ve 5 kilometrelik halk koşusu halinde yapıldı. Maratona her yıl olduğu gibi bu yıl da Kenyalı atletler damga vurdu. Faslı Hassane Ahouchar birinci olurken, Kenyalı atlet Moses Too ikinci oldu. Kıyasıya süren yarışlarda, erkeklerde ilk 3 sırayı, 2.11.21'lik derecesiyle Faslı atlet Hassane Ahouchar, 2.11.45'lik derecesiyle Moses Too, 2.12.05'lik derecesiyle David Kiptul Tarus oluşturdu. Maratonun 42 kilometre 195 metrelik parkurunda zirvede olan Hassane Ahouchar, Mersin maratonu'na ilk defa katıldığını ve organizasyonun oldukça iyi geçtiğini belirtti.

BAKAN ELVAN DA KOŞTU
Mersinlilerin yoğun ilgi gösterdiği maratona Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da katıldı. 5 kilometrelik halk koşusuna katılan Elvan, Mersinlilerle birlikte koştu. Tulumba Köprüsü istikametinde ilerleyen parkur, kentin sahil kıyısındaki Adnan Menderes Bulvarı boyunca devam ettikten sonra başlangıç noktasında son buldu. Aynı noktada başlayan 15 kilometrelik koşuya ise çeşitli ülkelerden bine yakın sporcu katıldı. Tulumba Köprüsü istikametinde ilerleyen sporcular, Hilton Kavşağı'ndan sonra İsmet İnönü Bulvarı boyunca devam ettikten sonra 'start' noktasında yarışı tamamladı. Erkeklerde Kenyalı Benard Cherviyod Sang birinci, ABD'li Thierry Ndikumwe Noyo ikinci, Kenyalı Kimutai Kiplimo üçüncü oldu. Kadınlarda ise da Kenyalı Jeptoo Kimeli birinci oldu.

HALKTAN REKOR KATILIM

65 bin kişinin başvurduğu 5 kilometrelik halk koşusuna Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, birçok kurum ve kuruluş temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. 7'den 70'e herkesin yer aldığı koşu renkli görüntülere sahne olurken, bazı vatandaşlar el ele, bazıları ise ellerinde Türk bayraklarıyla koştu. Maraton kapsamında ayrıca çocuklar ve engelliler için de mini yarışlar düzenlendi.

Güray Gürkan

BİZE ULAŞIN