Antakya’nın tarihi yakma resimlerde

Unutulmaya yüz tutan ‘ahşap yakma’ sanatı birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’da gelecek nesillere aktarılıyor. Sanatçı Hüseyin Bilgin, kentin tarihini yakarak canlandırıyor

Antakya’nın tarihi yakma resimlerde
Hatay'da unutulmaya yüz tutmuş 'ahşap yakma' sanatı, Hüseyin Bilgin tarafından gelecek nesillere aktarılıyor. Eski Antakya sokaklarındaki atölyesinde Osmanlı motiflerinden tarihi mozaiklere kadar birçok eseri ahşap yakma tekniği ile yeniden canlandıran Bilgin, "Kara kalem ve yağlı boya ile yapılan resmin yakma ile nasıl yapıldığını öğrenen bir kişi bu harika sanatı bir daha bırakamıyor" dedi.

"USTASINDAN ÖĞRENİLMELİ"
Yakma sanatına 2004 yılında başladığını belirten Hüseyin Bilgin, "Mesleğe üniversiteye hazırlanırken resim öğretmenim sayesinde başladım. Tekniği gösterdi, ben geliştirerek şu anki durumuna getirdim. Bu sanatı merak edenlerin sabırlı olması gerekiyor. En önemlisi bu işi bilen bir kişiden öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü evde makineyi alıp 'ben bunu yaparım' demekle bu sanat icra edilemez" diye konuştu.

"HATA KABUL ETMİYOR"
Yakma sanatının kolay ve zor yönlerinin olduğunu belirten yakma resim ustası Bilgin, "Bu harika sanatın en zor yönü hata kabul etmemesi, kara kalemde hata yaptığınızda silebiliyorsunuz ama bu teknikte öyle bir şansınız yok. Yanlış yaparsanız baştan başlamak zorundasınız. Genelde Antakya temalarını çiziyorum ama onun yanında figüratif çalışmalarım da var" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN