Balık çiftlikleriyle 3 bin 500 kişiye iş

Mersin’de kurulması planlanan balık çiftliklerinin faaliyete geçmesiyle 3 bin 500 kişiye istihdam kapısı açılacak, yıllık 170 milyon avroluk ihracat gerçekleşecek

Balık çiftlikleriyle 3 bin 500 kişiye iş
Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Başkan Yardımcısı İhsan Bozan, Mersin'de 4 bölgede balık çiftliği kurulmasının planlandığını belirterek, "Bu işletmeler balığın yaklaşık yüzde 70'ini ihraç edecekler. Dolayısıyla 150 ile 170 milyon avro arasında ihracat girdisi sağlayacaklar" dedi. Bozan, Silifke ilçesine yaptığı ziyarette, kurulma çalışmaları başlayan 2 çiftlikte incelemeler yaptı.

TAMAMEN YENİ PROJELER
Bozan, Bodrum bölgesindeki balık çiftliklerinin Mersin'e taşınacağı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirterek, kurulacak işletmelerin tamamen yeni projeler olduğunu ve artı üretim sağlayacağını kaydetti. İşletmelerin çevreye zarar vereceği ve turizmi negatif yönde etkileyeceğine dair birtakım iddiaların da olduğunu hatırlatan Bozan, şunları söyledi:

PERİYODİK ANALİZLER
"Balık çiftliklerinin Dana Adası'yla arasında en az 2 kilometre mesafe var. Gerek günübirlik tur teknelerinin gerekse diğer turizm faaliyetlerinin burayla herhangi bir ilgi ve alakasının olmayacağı aşikardır. Kirlilik parametrik açısından da baktığınız zaman her yıl periyodik su ve bentik analizleri yapılacak. Ayrıca bu bölgedeki bir üniversiteyle de birliğimiz anlaşıp izleme prosedürü yerine getirecek. Burada herhangi bir kirlilik faktörü olmayacaktır.

İSTİHDAM VE İHRACAT
Bozan, kentte 4 bölgede toplamı 45 bin tona yakın kapasiteli, çeşitli büyüklüklerde 60'ın üzerinde balık çiftliği kurulmasının öngörüldüğünü belirterek, "Bu işletmeler balığın yaklaşık yüzde 70'ini ihraç edecek. Dolayısıyla 150 ile 170 milyon avro civarında da ülkeye ihracat girdisi sağlanacak. Hepsinin faaliyete geçmesiyle 3 bin ile 3 bin 500 arasında personel çalıştırılması planlanıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN