Akkuyu inşaatında 10 bin kişi çalışacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Akkuyu NGS inşaatının en yoğun olduğu dönemde yaklaşık 10 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını söyledi

Akkuyu inşaatında 10 bin kişi çalışacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) sınırlı çalışma izni kapsamında yürütülen faaliyetlerle ilgili saha ziyareti yaptı. Heyet, Mersin'in Gülnar ilçesindeki Akkuyu NGS'nin inşa edileceği alanda incelemede bulundu. Projeyle ilgili yetkililerden bilgi alan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, santral ile bölgenin çehresinin güzelleşip, refah düzeyinin büyük ölçüde artacağını söyledi.

SINIRLI ÇALIŞMA İZNİ
Dönmez, Rus ve Türk tarafları olarak iş birliği içinde çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Akkuyu NGS inşaatının en yoğun olduğu esnada yaklaşık 10 bin kişiye ve işletme sırasında ise yaklaşık 3 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacaktır. Bunun çoğunluğu ise Türk vatandaşı olacaktır" dedi. Ekimde Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun (TAEK) ilk ünite için sınırlı çalışma izninin alındığını anımsatan Dönmez, şunları söyledi: "Bu izinle nükleer güvenliği ilgilendirmeyen tüm yapıların yapımı, nükleer güvenliği ilgilendiren reaktör gibi yapıların ise temel altı beton gibi çalışmaları yürütülebilecektir. Akkuyu NGS'nin ilk ünitesinin 2023 yılında işletmeye alınması hedefi doğrultusunda Rus ve Türk tarafları olarak iş birliği içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz." Rus yetkili Lihaçev ise, 2 Aralık'ta birinci ünite reaktör binası temel çukuru çalışmalarının tamamlandığını dile getirdi.
BİZE ULAŞIN