736 yıl istendi 1 gün yatmadı

Aracına yapılan silahlı saldırı ile gündeme gelen CHP’li Macit Özcan, hakkında 736 yıl hapis cezası istenmesine rağmen 1 gün bile gözaltında kalmadı

736 yıl istendi 1 gün yatmadı
Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne 24 Mart 2015 tarihinde düzenlenen yolsuzluk operasyonu sonrası yurtdışına kaçan ve hakkında tutuklama kararı çıkarılan CHP'li eski başkan Macit Özcan, çeşitli suçlardan 736 yıl hapis cezası istenmesine rağmen ülkeye döndü, bir gün bile gözaltında kalmadı. 30 Mart 2015'te sessizliğini bozup, 'Yurt dışındayım, tarifi imkansız acılar içindeyim' diyen Özcan, Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 29 Eylül 2015'te hakkındaki yakalama kararını kaldırmasının hemen ertesinde Mersin'e döndü.

GIYABİ TUTUKLAMA KARARI
Macit Özcan'ın 736 yıl hapis istemiyle yargılanmasını başlatan süreç, Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarının ayyuka çıkmasıyla başladı. Mersin polisi, 2009-2014 yılları arasında ihaleye fesat karıştırıp kamuyu milyarlarca lira zarara uğrattıkları iddiasıyla düzenlediği operasyonda 40 kişiyi gözaltına aldı. Macit Özcan'ın kardeşleri Sacit ve Tacit ile oğlu İlker'in de aralarında bulunduğu şüphelilerden 15'i tutuklandı. Rüşvet ve yolsuzluk çarkının 'A Takımı' denilen Macit Özcan, Cengiz Akray ve Erol Avgören hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi.

736 YIL HAPİS CEZASI
Operasyonun ardından Macit Özcan'ın yurtdışına kaçtığı ortaya çıktı. CHP'li eski başkanın Miami'de olduğunu söyleyen de çıktı, Gürcistan'da olduğunu söyleyen de. Ancak Özcan bir türlü bulunamadı. İddianamede Özcan için rüşvet alıp vermekten 276 yıl, kamu ihalelerine fesat karıştırmaktan 161 yıl, Edimin ifasına fesat karıştırmaktan 161 yıl, suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan 138 yıla kadar olmak üzere toplam 736 yıla kadar hapis cezası istendi. Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Eylül 2015'te firari Özcan hakkındaki tutuklama kararını kaldırdı. Tutuklama kararının kaldırılmasının ardından Macit Özcan Türkiye'ye döndü ve adliyeye giderek ifade verdi. 1 gün bile gözaltında kalmayan Özcan'ın davası 5 Ocak 2016'da yine 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. İlk duruşmaya, Macit Özcan, avukatları ve kardeşleriyle birlikte gövde gösterisi yaparak geldi. Mahkeme heyeti tutuklama talebini reddederek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. Davayla ilgili 8 duruşma yapıldı ve hepsi ertelendi.

8 KEZ ERTELENDİ
Son duruşmada savcı daha önce yaptığı mütalaayı tekrarlayarak, 'Sanıklar hakkında isnat edilen suçların yasadaki ceza miktarları, suçları işlediklerine yönelik kuvvetli suç şüphesinin olması, henüz toplanmayan delillerin olması ve delilleri karartma şüphesinin olması' gibi gerekçelerle Macit Özcan, Abbas Sayılır, İlker Özcan, Erol Avgören, Tolga Avgören, Metin Akray ve Cengiz Akray hakkında yakalanma kararı çıkarılarak tutuklanmalarını talep etti. talebi bir kez daha reddeden mahkeme, duruşmayı 1 Mart 2018'e erteledi.
BİZE ULAŞIN