Ulu çınar yok oluyor

Türkiye’yi UEFA’da temsil eden, Süper Lig’de rakiplerinin korkulu rüyası olan 50 yıllık çınar Gaziantepspor yaşadığı maddi kriz, sahipsizlik ve borçları yüzünden kapanıyor

Ulu çınar yok oluyor
Tam 49 yıl önce dönemin Belediye Başkanı Abdulkadir Batur başkanlığında 58 kurucu üye ile 24 Nisan 1969 yılında kurulan Gaziantepspor yarım asır sonra maddi kriz ve sahipsizlik nedeniyle kapılarını kapatıyor. 110 milyon liralık borç yüzünden daha fazla ayakta duramayan Gaziantepspor yönetimi kulübün anahtarını bu hafta içerisinde valiliğe teslim edecek.

4 KEZ UEFA'DA OYNADI
27 yıl aralıksız mücadele ettiği Spor Toto Süper Lig'den geçtiğimiz TFF 1. Lig'e düşen kırmızı-siyahlı takımın yönetimi borcu ödeyemeyince ulu çınarı kapatma kararı aldı. 4 kez UEFA Kupası'na katılarak Türkiye'yi başarı ile temsil eden kulüp yıllarca Süper Lig'de rakiplerinin korkulu rüyası oldu. Bir alt lige düşmesinin ardından taraftarını da kaybeden kırmızı-siyahlı takım sezon başından bu yana yönetimde yaşanan boşluklar, belirsizliklerle her geçen gün eridi.

RESMİ SİTEDE YAYINLADI
Borçları nedeniyle transfer yapamayan, sözleşmesi devam eden futbolcuların serbest kalmasıyla ilk yarıyı altyapıdan gençlerle kapatan Gaziantepspor 17 maçta bir galibiyet, 4 beraberlik, 12 mağlubiyetle son sırada yer aldı. Sanayi kenti Gaziantep'e sesini duyurmaya çalışan Gaziantepspor bunda da başarılı olamayınca dayanacak gücü kalmadı. Resmi sitesinde yaptığı açıklama ile kulübü kapatma kararı aldı. Kulüp Başkanı Huzeyfe Durmaz, "Kulüp çalışanları ve futbolcular, maddi kaynak olmadığı için antrenmana ve maça çıkmayacaklar. Kulübün kapanması da buna bağlı çıkan sonuç olacak gibi" dedi. Kendilerinin kulübü kapatmak gibi bir niyetlerinin olmadığını anlatan Durmaz, "Cenk Tosun kulübümüze yaptığı yardımla takıma vefasını göstermişti. Biz her bir Gaziantepli'nin bir 'Cenk Tosun' olmasını bekliyoruz. Az çok demeden bu takıma destek olunması gerekiyor. Taraftarımızla buluştuk, değişen bir şey yok. Valimize kulübün anahtarını teslim edeceğiz" dedi.

'DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI'
Mevcut sorunların devam etmesi halinde takımın kamp yapamayacağına ve sezon başladığında da maça çıkamayacağına işaret eden Durmaz, "Bugüne kadar enkazı kaldırmaya çalıştık. Gaziantepspor'u deplasmana götürebilirsek veya maça çıkarabilirsek bunu başarı diye kabul ettik. FIFA'da 6 puanımız silinecekti, onun ödemesini yaptık. Kulüp çalışanlarının alacaklarını ödedik. Tüm bunları kendi gücümüzle yaptık ama dayanacak gücümüz de kalmadı" diye konuştu. Başkan Huzeyfe Durmaz, maddi sıkıntılar nedeniyle kampa gidemeyeceklerini ve mevcut tesislerde antrenman yapmayı planladıklarına aktararak, "Futbolcularımız maddi sıkıntılar nedeniyle antrenmanlara çıkmama kararı aldı. Kulübümüzün 110 milyondan fazla borcu var. Transfer için acil olarak 10 milyona ihtiyacımız var" dedi.

TARAFTAR TEPKİLİ
EYÜP YILMAZ: Gaziantepspor taraftarı 35 yaşındaki güvenli görevlisi Eyüp Yılmaz, "Bu takıma tüm şehrin sahip çıkması lazım. Kötü yönetildi, yanlışlar vardı dememek lazım. Takım küme düştü şu anda da 4 puanla son sırada herkesin elini taşın altına koyması lazım" diye konuştu.
VEYSEL ERCAN: İnternet Kafe sahibi 42 yaşındaki Veysel Ercan da, "Göz göre göre ulu çınar bu hale geldi. Sahip çıkalım, bitirmeyelim bu takımı. Kimse ses çıkarmıyor. Gaziantepspor'a sahip çıkmamak Gaziantep'in tarihine sahip çıkmamak demektir. Şehrin ileri gelenleri, Gaziantepliler nerede?" dedi.
BİZE ULAŞIN