Çağan 101 günde hayata tutundu

Dünyaya geldiğinde 870 gram ağırlığında ve 32 santimetre boyunda olan Çağan bebek, tam 101 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra annesiyle buluştu

Çağan 101 günde hayata tutundu
Mersin'in Tarsus ilçesindeki bir hastanede 870 gram ağırlığında ve 32 santimetre boyunda dünyaya gelen Çağan bebek, tam 101 gün yoğun bakım tedavisi gördü. Ağırlığı 2070 grama, boyu ise 42 santimetreye ulaşan Çağan bebek, annesinin kucağına kavuştu. Evlat kokusuyla 101 gün sonra tanışan Serap Çakır, "Doğduğunda avuç içi kadardı. Çok zor bir dönem geçirdik. Ama çok şükür bebeğimiz hayata tutundu" dedi.

26. HAFTADA DOĞDU
Tarsus'ta yaşayan ve 1 çocuk sahibi olan Ertan-Serap Çakır çifti, 2017'nin Mart ayında ikinci kez anne-baba olacaklarını öğrendi. Kontrollerini Medical Park Tarsus Hastanesi'nde yaptıran Serap Çakır hamileliğinin 26'ncı haftasını geçirdiği 25 Eylül 2017 tarihinde erken doğumla bir erkek bebek dünyaya getirdi. 6 aylıkken dünyaya gelen, 870 gram ağırlığında ve 32 santimetre boyunda olan bebek hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kuvöze alındı.

590 GRAMA DÜŞTÜ
'Çağan' adı verilen ve solunum sıkıntısı (RDS) bulunan bebeğin kilosu 2 haftada 590 grama kadar geriledi ancak sonradan yeniden artmaya başladı. Hastanenin Yenidoğan Uzmanı Dr. Banu Mutlu Özyurt ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Dr. Ali Tunç ve Dr. Tarık Ersöz tarafından yönetilen zorlu tedavi süreci tam 101 gün sürdü. Tedavi sonunda küçük Çağan, 2070 gram ağırlığa ve 42 santimetre boya ulaştı. Sağlığına kavuşunca taburcu edilen minik bebek, annesiyle buluştu.

ZOR BİR DÖNEMDİ
3 aydan fazla süren tedavi boyunca sabırla bebeğinin iyileşmesini bekleyen ev hanımı anne Serap Çakır, "Oğlum dünyaya geldiğinde neredeyse avuç içi kadardı. Çok zor bir dönem geçirdik. Eşim de ben de kaygı içindeydik. Ama çok şükür bebeğimiz hayata tutundu. Doktorlarımıza ve hemşirelerimize çok teşekkür ediyorum" dedi. Dr. Ali Tunç ise minik Çağan'ın önümüzdeki 2 yıl boyunca takip edileceğini belirtti.
BİZE ULAŞIN