‘Hedef Başbakanı ve Türkiye’yi zor duruma düşürmekti’

Adana’da MİT görevlisini yasa dışı yollarla dinledikleri öne sürülen polisler 8 yıl 4’er ay 22’şer gün hapisle cezalandırıldı

‘Hedef Başbakanı ve Türkiye’yi zor duruma düşürmekti’
Adana'da MİT mensubu ile irtibatlı olduğu bir tır şoförünün telefonlarını El Kaide terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla dinledikleri ileri sürülen aralarında müdürlerinde bulunduğu tutuksuz 6 eski polis " Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme, Kişisel verilerin hukuka aykırı kaydedilmesi ve ele geçirilmesi ve Mit kanununa muhalefet"suçlarından 8'er yıl 4'er ay 22'şer gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, eski istihbarat müdürü Reşat Dinçer'in tutuklanmasına, eski TEM Şube Müdürü Mehmet Karabörk hakkında da yakalama çıkarılmasını da kararlaştırdı. Adana Emniyetinde görev yapan bir polis 2014 yılındaki ihbar mektubunda " 2013 yılında Mit mensubunun irtibatlı olduğu olduğu Tır şoförü bahane edilerek dinlenmesiyle ilgili" ihbarda bulundu. Terörle mücadele de çalıştığını söyleyen polis ihbarda, FETÖ'cülerin gerçek yüzlerinin 17-25 Aralık'tan sonra gördüğünü belirterek, " Devleti yıkmak için yaptıkları operasyonlar gün yüzüne çıkınca sırtlanların yüzünü herkes gördü. Bu namussuzların arasında yıllarca bulundum. Adana'da terörde çalıştığım dönemde ülkemizi uluslararası alanda zora sıkmak için yakalanan bir Tır'la alakalı olarak H.T. isimli şahısla irtibatlı diye bildikleri halde MİT görevlisini EL Kaide terör örgütü üyesi gibi bile bile dinlediler. Amaç Türkiye ve Başbakanımızı zora sokmaktı. "dedi. Olayı soruşturan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Adana İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Reşat Dinçer, eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Mehmet Karabörk, emniyet müdürü Arif Kıllıbaş, komiser yardımcısı Vedat Sırkıntı, polisler Rüfet Aktaş ve Kerim Ersin Tohum hakkında 5 ayrı suçtan Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Yaklaşık 2.5 yıldan beri devam eden davada tutuksuz yargılanan sanıklar haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti.

SUÇLU BULUNDULAR
Mahkeme, sanıklar hakkında "Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri açıklama" suçun beraat kararı verdi. Sanıkları diğer suçlardan ise toplam 8'er yıl 4'er ay 22'şer gün hapisle cezalandırdı. Reşat Dinçer tutuklanırken, Mehmet Karabörk hakkında ise yakalama kararı çıkartıldı. Her 2 sanık ta Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "FETÖ terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuksuz yargılanıyor.
BİZE ULAŞIN