Seralarda zorunlu hasat

Mersin’in Tarsus ilçesinde çiftçiler, etkili olan yağış nedeniyle sular altında kalan seralardan hasat yapıp ürünlerini kurtarmak için çaba harcadı

Seralarda zorunlu hasat
Mersin'in Tarsus ilçesinde çiftçiler, etkili olan yağış nedeniyle sular altında kalan seralardan hasat yaparak ürünlerini kurtarmaya çalıştı. Kentte etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle Akdeniz ve Tarsus ilçesindeki bazı tarım alanlarını su bastı. Seracılığın yoğun olarak yapıldığı Tarsus ilçesine bağlı Bahşiş ve Kulak mahallelerinde araziler su altında kalırken, çiftçiler ürünlerini kurtarmak için uğraştı.

50 BİN DÖNÜM ARAZİ
Bir kısmı sular altında kalan, büyük bir kısmı da çamur olan seralardan hasat yapmaya uğraşan çiftçiler, patlıcan, kabak, biber, domates ve fasulye gibi sebzelerden sağlam kalanları topladı. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, sel sularının yaklaşık 50 bin dönüm arazide etkili olduğunu söyledi. Bu tarz olaylarla bölgede sıklıkla karşılaşıldığını vurgulayan Ergezer, "Türkiye'ye sebze ihracatında en yüksek payı getiren bölgedeyiz. 20 yıldır ben Ziraat odası başkanlığı yapmaktayım 20 yıldır seli yaşıyoruz. Buradaki insanlar karınca gibi çalışıyorlar" dedi. Bölgede patlıcan, kabak, domates, biber gibi her türlü ürünün yetiştirildiğini vurgulayan Ergezer, "Bizim bildiğimiz iş tarım" dedi.

GÜCÜMÜZ YETMİYOR
Başkanı Ali Ergezer, "Hem Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak hem de Türkiye'yi doyurmak istiyoruz. Daha verimli ürünler yetiştirmek istiyoruz. DSİ burada geçici pompa getirdi. Vatandaşlar kendi gücüyle kiraladığı araçlarla ürününü kurtarma çabasında. Ancak ürünlerini kurtarma şansı yok. Modern seralara gücümüz yetmediği için bunlar ilkel seralar ve birçoğunun sigortası yok" dedi.
BİZE ULAŞIN