Silifke’de çiftçilere zeytin fidanı dağıtıldı

Silifke’de çiftçilere zeytin fidanı dağıtıldı
Silifke'de Ziraat Odası Başkanlığının çalışması, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün girişimleriyle çiftçilere 10 bin adet Gemlik cinsi fidan dağıtıldı. Zeytin yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla Bursa'dan getirilen zeytin fidanlar, Kaymakam Şevket Cinbir'in de katılımıyla kapalı pazar yerinde dağıtıldı. Talebe göre 50 bin fidan dağıtılması hedefleniyor.

BAHÇELER ÇOĞALACAK
Kaymakam Cinbir, amacın ilçede var olan zeytin bahçelerini çoğaltmak olduğunu kaydetti. İlçe genelinde 36 bin 200 hektar alanda 1 milyon 320 bin civarında zeytin ağacı olduğunu ifade eden Cinbir, "Amacımız zeytin ağacı sayısını artırmak. Bunu yapabilmek için de çiftçilerimizin hem daha kaliteli hem de daha ucuz fidana kavuşturmak" diye konuştu.

MALİYETİNE FİDAN
Kaymakam Cinbir şunları söyledi: Fidanlar maliyetine temin edilip çiftçilerimizle buluşturuluyor. Bölgemizde yetişen zeytine de ciddi rağbetin olduğunu görüyoruz. Farklı bir aromaya sahip. Zeytin ağaçlarının çoğalmasıyla birlikte burada zeytin üretimi artacak ve çiftçimiz daha fazla kazanç sağlama imkanı bulacak." Oda Başkanı Cafer Doygun da, piyasada tanesi 8 liradan satılan fidanları çiftçilere 5 liradan dağıttıklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN