Başkan Aşut: Biz bu oyunu kesin bozarız

Başkan Aşut: Biz bu oyunu kesin bozarız
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Amerika'nın hırçınlığının nedeninin hâlâ 2008 krizini aşamamış olmasından kaynaklandığını vurgulayarak, "Avrupa Birliği İngiltere'nin çıkışıyla yara almış ve geleceği sorgulanmaya başlamıştır. Afrika hâlâ tüketen durumunda. Arap ülkeleri sadece petrolle ayakta duran konumda. Türkiye üretme becerisiyle, sanayisiyle, ihracata dayalı ekonomisiyle, tarım ve gıda gücüyle, nitelikli ve eğitimli insan kaynağıyla ve daha da önemlisi demokrasi değerlerini koruyabilmesiyle eşsiz bir ülkedir" dedi.

"UMUTLU OLMAMIZ GEREK"
Çıraklıktan, ustalığa kadar 40 yıllık iş hayatının olduğunu kaydeden Aşut, "Ekonomi de insan gibidir, moralle çalışır. Moral ekonominin, dolayısıyla girişimcinin yakıtıdır. Zaten karamsar ve gelecekle ilgili umutsuz olan bir kişinin beklentisi olamaz, hedefi olamaz, amacı olamaz. Bu anlamda gerek sanayici gerek tüccar gerekse her alandaki girişimciler olarak her soruna rağmen her daim umutlu olmak zorundayız. Sadece kendimiz ve yatırımlarımız için değil, çalışanlarımız için, kentimiz ve ülkemiz için umutlu olmak zorundayız" diye konuştu. Türkiye olarak özellikle son 5 yıldır olağan üstü bir dönemden geçildiğini kaydeden Başkan Aşut, "Çevremizde Arap Baharı ile başlayan siyasi ve ekonomik istikrarsızlık. Güzey sınırımızda bir Suriye sorunu. İstikrarsız bir Irak, dünyadan soyutlanmış bir İran. Zaten 2008 küresel finans krizi ile daralan dünya ticaretinin ve krizin bir sosyal sorunu getirmesi kaçınılmazdı. Bunlara rağmen, bölgesinde ayakta kalan bir Türkiye üzerinde oynanan oyunları görememek elbette mümkün değil" ifadelesini kullandı.

TANITIM ATAKLARI
Bir ülkenin ekonomisini yurt dışında tanıtacak en etkin gücün özel sektör olduğunu vurgulayan Aşut, "DEİK gibi yapılar tekrar özel sektörün dinamizmi ile buluşturulmalıdır. Bürokrat ve memur bir yaklaşımla, devletçi tanıtım felsefesi ile veya sadece kamunun resmi temaslarıyla bu algıyı oluşturmalıyız. Evet, görünen o ki, ülkemizi silahla yenemeyenler, işi ekonomi ile yapmaya çalışacak. Yine masa başında galip gelmeye çalışacaklar. Bu oyunu ancak devletin, hükümetin tam desteğini almış özel sektör bozabilir. Özel sektörün, firmalarımızın dünyanın her köşesine iş gezileri, tanıtım atakları hızlanmalıdır. İş camiası bavullarını ele almalı ve ülke ülke tekrar gezmeye başlamalıdır. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunu ancak biz bozarız" dedi.
BİZE ULAŞIN