Arsa bulabilirsek yeni okullar yaparız

Arsa bulabilirsek yeni okullar yaparız
ADANA Valisi Mahmut Demirtaş, "Kentimizin eğitim ve öğretimdeki başarısını arttırmak için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi. Vali Demirtaş, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında gerçekleştirilen çalışmalara yönelik değerlendirmelerde bulunarak, "Adana'da liselerin tamamı, ortaokulların yüzde 69'u, ilkokulların yüzde 67'si normal eğitim (tam gün eğitim) yapıyor. Geçen yıl ilkokul ve ortaokullardan 47 okul normal eğitime geçti. Bununla birlikte 2017 yılı içerisinde bakanlık tarafından gönderilen ödeneklerin tamamı normal eğitime geçiş noktasında kullanıldı" diye konuştu.

DEPREME DAYANIKLI
Vali Demirtaş, yapımı tamamlanan okulların donatımı için 6 milyon 688 bin TL tahsis edildiğini kaydederek şunları söyledi:
"İlimizde bulunan okullarımıza 12 milyon 888 bin 959 TL harcayarak onarımını tamamladık. 7 milyon 860 bin 770 TL harcayarak 7 okul depreme dayanıklı hale getirdik. Fatih Projesi kapsamında, 550 okula etkileşimli tahta kurulumu tamamlandı."

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Vali Demirtaş, ÖSYM tarafından 2016 yılında yayımlanan veriler ile eğitim faaliyetlerinin olumlu neticeler gösterdiğini belirterek şunları kaydetti: 2016 Ortaöğretim Kurumlarına Göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları Kitapçığında Adana Anadolu Lisesi'nin MF1-2-3-4 Puan ortalamasına göre 1603 Anadolu lisesi içerisinde Türkiye birincisi, Seyhan Adana Fen Lisesi'nin MF1-2-3-4 verilerinde en yüksek ortalamaya göre tüm fen liseleri içerisinde Türkiye birincisi olduğu görülüyor. Yeni okullar yapmak için maddi sıkıntımız yok ancak yeterli arsa bulamıyoruz.
Bunun için yerel yönetimlerle görüşmelerimiz kararlılıkla sürüyor."
BİZE ULAŞIN