Hatay için büyük adım

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay’da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün kurulduğunu açıkladı

Hatay için büyük adım
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimleri sonucu, Hatay'da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü kurulmasına dair Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Bölgesinde en çok kültür varlığına sahip Hatay'ımızda kurulun olmaması büyük eksiklikti. Çok şükür bu giderildi. Kurul, diller ve medeniyetler şehri Hatay'ın kültürel dokusunun ayağa kaldırılmasında büyük projelere imza atacaktır" dedi.

BAŞKA YERDE YOK
Kurumun Hatay'da çok önemli görevler üstleneceğine dikkat çeken Yayman şöyle devam etti: "Hatay, tarihi, doğası, inançlara hoşgörü, sosyal yapısı ile Anadolu'da nadir özelliklere sahip bir şehridir. Hükümetimiz, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün kuruluşunu sağlayarak Hatay'ı bölge müdürlüğü bulunan 28 il içerisine sokmuştur. Şehrimizde bulunan ve başka örneği olmayan kültür varlıklarının, çok daha sistemli bir şekilde korunacağına şüphe yoktur."

UYGULAMA KARARLARI
Hatay Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tespit edilen korunması gerekli kültür varlıklarının tescilini yapacağını belirten Yayman, kurulun, koruma amaçlı imar planlarını inceleyip, korunması gerekli taşınmaz alanlarını belirleyeceğini, SİT alanlarına ilişkin uygulama kararları alacağını anlattı.
BİZE ULAŞIN