Üç kardeş tedavi edilmezse ölecek

Wilson hastalığına yakalanan 3 kardeşten en büyüğü olan 17 yaşındaki Atilla Cömert’in durumu ağırlaştı. Çaresiz aile yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyor

Üç kardeş tedavi edilmezse ölecek
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan Soner ve Hüsne Cömert çiftinin üç çocuğu da Wilson hastalığına yakalandı. Kardeşlerden en büyüğü olan 17 yaşındaki Atilla Cömert'in durumu ağırlaşıp bir cihaza bağlı olarak yaşamaya çalışırken, diğer iki kardeş de aynı hastalıkla mücadele ediyor. Çocuklarının ölmesini istemeyen çaresiz aile yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyor.

WİLSON TEŞHİSİ
Akranları gibi koşup oynayan, okula giden ve sağlıklı olan Atilla Cömert, vücutta bakırın birikmesi ve dışarı atılamaması olarak tanımlanan Wilson hastalığına yakalandı. Tedavisi oldukça pahalı ve zahmetli olan hastalıktan kurtulması için Atilla'yı iyileştirmeye çalışan aile, ikinci şoku ortanca çocukları Fatma Cömert'in hastalanmasıyla yaşadı. Aynı hastalığa yakalanan 14 yaşındaki Fatma'dan sonra hastalığın kalıtsal olduğunu belirten doktorlar, ailenin en küçük çocuğu 6 yaşındaki Yiğit Cömert'i muayene edince ona da Wilson hastası olduğu teşhisini koydular.

KURTULUŞU ÇOK ZOR
Zaman içerisinde vücudunda kasılmalar başlayan, konuşma yeteneğini kaybeden Atilla Cömert yataktan kalkamaz hale geldi. Doktorlar, son iki aydır Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde tedavi gören Atilla Cömert'in kurtuluşunun zor olduğunu ifade etti. Taburcu edilen ve şu anda bir cihaza bağlı yaşayan 17 yaşındaki Atilla için tedavi süreci de geçti. 14 yaşındaki Fatma'nın ise şu anda vücut fonksiyonları bozulmuş durumda. Vücudunda kasılmalar başlayan ve konuşma yeteneğini kısmen kaybeden Fatma'nın, Malatya'da karaciğer nakli olması gerekiyor. Wilson hastalığı teşhisi konulan ve ilaçla tedavi gören küçük Yiğit Cömert'in durumu belirsiz.


17 yaşındaki Atilla'nın durumu ağırlaştı. Atilla artık cihaza bağlı olarak yaşıyor.

YARDIM BEKLİYOR
Bir yandan hastalıkla diğer yandan da maddi imkansızlıkla boğuşan aile ise çaresiz şekilde kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor. En azından diğer iki çocuğunun kurtulmasını isteyen işsiz baba Soner Cömert, "Çocuklarımın durumu böyle. Adana'da doktorlar Atilla'yı eve gönderdiler. Diğer iki çocuğum öyle. Çaresizim. Kızım için Malatya'ya gitmemiz lazım ama gidemiyorum. Ben yetkililerden ve hayırseverlerden yardım istiyorum" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN