Okuyamadı ama fabrikatör oldu

Gaziantep’te parasızlık yüzünden ilkokulu bitiremeyen Sıddık Usta, şimdi 25 ülkeye ihracat yapan bir fabrikanın sahibi. Yanında 130 kişi çalıştırıyor

Okuyamadı ama fabrikatör oldu
Ailesinin maddi durumunun iyi olmaması nedeniyle ilkokul 3. sınıfta eğitime ara veren 65 yaşındaki Sıddık Kayabaş, kendi tasarladığı hububat ve bakliyat makinelerini 1975 yılında kurduğu fabrikasında üreterek 25 ülkeye ihraç ediyor. TÜBİTAK destekli 3 Ar-Ge projesi yürüten ve kendisine ait 7 patenti bulunan Kayabaş, ürettiği makinelerle aralarında Kanada, ABD, Yunanistan, Avustralya ve Etiyopya'nın da bulunduğu onlarca ülkeye bakliyat fabrikası kurdu. Tecrübeli iş adamı Kayabaş, "Gece yatağa yattığımda 2-3 saat makine tasarımına zaman ayırırım. Yapacağım işe odaklanıp, ürettiğim çözümleri sabah mühendislere anlatıp bilgisayara aktartıyorum. Kanada'ya 2000 yılında fabrika kurmuştuk. Şimdi daha ileri teknolojiye sahip bir fabrika daha kuracağız. Makine imalatları devam ediyor. Aynı zamanda Suudi Arabistan'a aşurelik bulgur, Mısır ve Kırgızistan'a da kırmızı mercimek fabrikası kurmak için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

YILMADI HEP ÇALIŞTI
Kilis'ten 1964 yılında Gaziantep'e göç eden çiftçi bir ailenin çocuğu olan Sıddık Kayabaş (65), babasının maddi durumunun iyi olmaması nedeniyle ilkokul 3. sınıfa kadar okuyabildi. Babası tarafından bir marangozhaneye çırak olarak verilen Kayabaş, askere gidene kadar ahşaptan değirmenlerin yapıldığı bu iş yerinde çalıştı. Askerden döndükten sonra kendi işini kuran Kayabaş, kısa sürede büyüdü ancak iki kez iflas noktasına geldi. Ama yılmadı, hep çalıştı.

42 YILDIR DEĞİŞMEDİ
Fabrikada yatıp kalktığı o günleri hiç unutamadığını söyleyen Sıddık Kayabaş, "Eskiden sanayi çok gelişmemişti Gaziantep'te. Sonradan atak yaptı. Şimdi 25 dönüm arazi üzerinde 12 bin metrekare kapalı alanı olan ve 130 kişiye iş imkânı sunan bir fabrikanın sahibiyim. Elimizde TÜBİTAK destekli 3 Ar-Ge projesi ve 7 patenti var. Her sabah 06.00'da iş başı yaparım. 42 yıldan beri bu değişmedi. İşverenim diye personelden 1-2 saat sonra gelmek yok. Kimin gelip gelmediğini, işine sahip çıkıp çıkmadığını görebiliyorum. Sen işine sahip çıkmazsan, iş sana sahip çıkmıyor" diye konuştu. Eğitimi olmadığını ancak akademisyenlerle çalışmayı çok sevdiğini vurgulayan Kayabaş, şunları anlattı: Burada mühendisleri de yetiştiriyorum. Şu anda 6'sı makine mühendisi 130 personelimiz var. Hedefim 200 personel çalıştırmak. Kendi sektörümde de yaptığım yenilikleri yeterli bulmuyorum. Daha çok çalışmak gerekli."

KANADA'YA YENİ FABRİKA
Sıddık Kayabaş, geçen yıl 25 ülkeye 3 milyon dolarlık makine ihracatı yaptıklarını dile getirerek, yurt dışında 4, yurt içinde 6 temsilcilikleri bulunduğunu kaydetti. Aralarında Suriye, Kanada, ABD, Yunanistan, İran, Avustralya, Kırgızistan, Mısır, Suudi Arabistan, Etiyopya'nın da bulunduğu onlarca ülkeye bakliyat fabrikaları kurduklarına işaret eden Kayabaş, "Kanada'ya 2000 yılında fabrika kurmuştuk. Şimdi daha ileri teknolojiye sahip bir fabrika daha kuracağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN