3 yıl sürecek davaya 45 dakikada çözüm

Adana’da iki komşu arasındaki anlaşmazlık 45 dakikada sonuçlandı. Başsavcı Ali Yeldan, Arabuluculuk Sistemi’nin toplumsal barışa da katkı koyduğunu söyledi

3 yıl sürecek davaya 45 dakikada çözüm
Adana Adliyesi Arabuluculuk Merkezi'nde, 1 Ocak'tan itibaren dava şartı olarak getirilen ve özellikle işçi-işveren arasındaki hukuki uyuşmazlıkların mahkemeye başvurulmadan çözümünü sağlayan arabuluculuk uygulaması ile ilgili 105 dosyada taraflar anlaşmaya vardı. Yargıtay süreciyle birlikte 3 yıl sürecek davalar 45 dakikada çözüme kavuşurken, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, "Üretime, ekonomiye, toplumsal barışa olumsuz etkiler yapan bir sistemden, tarafların anlaşmaları ve karşılıklı rızalarına dayalı, çok seri şekilde sonuç veren bir sisteme geçildi. Adana'da da bunun faydalarını görmeye başladık" dedi.

2 AYDA 105 ANLAŞMA
161 arabulucunun görev yaptığı Adana'da, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvurular Adana Adliyesi Arabuluculuk Merkezi'ne yapılıyor. Arabuluculuk Merkezi'ndeki görevliler, özellikle işçi-işveren arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için kayıt ve bilgilendirme yaparak, başvuranları otomatik olarak arabulucuya yönlendiriliyor. 2 aylık dönemde yapılan 105 başvuruda taraflar mahkemeye gitmeden anlaşırken, birçok başvuru da ilk görüşmede
olumlu şekilde sonuçlanıyor. İki tarafın da hak ve menfaatlerinin zarara uğratılmadığını kaydeden Yeldan, "Arabuluculuk, tarafların iradesine önem veren, onları ortak zeminde bir araya getiren ve yargılamayı kolaylaştıran bir sistem. Üretime, ekonomiye, toplumsal barışa olumsuz etkiler yapan bir sistemden tamamen tarafların anlaşmaları ve karşılıklı rızalarına dayalı ve çok seri şekilde sonuç veren bir sisteme geçildi. Adana'da da bunun güzel örneklerini görüyoruz. Arabuluculuk Merkezimiz bilgilendirme ve yönlendirme işlemlerini yürütüyor" dedi.

45 DAKİKADA EL SIKIŞTI
Kat mülkiyetinden kaynaklanan ortak gider alacağı nedeniyle aralarında anlaşmazlık yaşanan Nevzat Batmaz ile yurt dışında yaşayan Meltem Sürget, arabulucuya başvurdu. Sürget'in vekilliğini yapan avukat Belgin Alptekin ile Nevzat Batmaz, arabulucu avukat Yurdagül Gündoğan aracılığıyla yaptıkları görüşmede, 45 dakikada anlaşarak el sıkıştı. Böylece iki taraf yıllarca sürecek yargılamadan kurtulmuş oldu. Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, arabuluculuk sistemi ile toplumsal barışa katkı sağlandığını söyledi.
BİZE ULAŞIN