Toplu taşımada temassız kart dönemi

Adana Büyükşehir Belediyesi, Mastercard ve Kentkart iş birliğiyle Adana'da toplu ulaşımda kullanım amacıyla hayata geçirilecek Temassız Mastercard uygulamasının tanıtımı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü, "65 yaş üstü ücretsiz hak tanınan vatandaşların, bazen kendini bilmezler tarafından karşılaştığı hoş olmayan durumlar da bu uygulamayla bitecek. Toplu ulaşım esnafının da ne kadar dirense de uygulamadan memnun olacağını düşünüyorum" dedi.

Toplu taşımada temassız kart dönemi

Ödeme teknolojileri devi Mastercard'ın akıllı şehirlere yönelik geliştirdiği çözümlerden "Temassız Mastercard Toplu Taşıma" uygulaması, Türkiye'de, Mersin, Kocaeli, Muğla ve Gaziantep'ten sonra şimdi de Adana'da hayata geçirildi. Adana'da yaşayanlar veya ziyarete gelen turistler artık Mastercard'ın güvenli altyapısıyla, temassız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı veya cep telefonlarını toplu taşımada ödeme işlemi için kullanabilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ulaşımda konforu ve kaliteyi artırmak amacıyla yeni uygulamaları hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

15 MART SON GÜN

Kentte halen elle para toplayan dolmuşçu esnafının bulunduğunu ve bu konuda direndiklerini vurgulayan Sözlü, "Bu konuda direnen arkadaşlar direnmesinler. Buradan ilan ediyorum, 15 Mart'a kadar kim bu işlem için zeminini oluşturmazsa ulaştırma ve zabıta daire başkanlarına buradan talimat veriyorum, bütün araçları trafikten men edin. 65 yaş üstü ücretsiz hak tanınan vatandaşların, bazen kendini bilmezler tarafından karşılaştığı hoş olmayan durumlar da bu uygulamayla bitecek. Toplu ulaşım esnafının da ne kadar dirense de uygulamadan memnun olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

MAAŞ KARTI VEYA MOBİL CİHAZLARLA OTOBÜSE BİNEBİLECEKLER

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan da dünya nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasının büyükşehirlerde yaşandığını ve şehir yaşamının zamanın büyük bir bölümünü insandan çaldığını dile getirdi.

Hızlı tempo içerisinde teknolojinin "yardımcı" fonksiyonunun ön plana çıktığını vurgulayan Çağlayan, "Bu hızlı tempo içerisinde hayatımızı kolaylaştıran çözümler istiyoruz. Adana'da bunun ilk adımını atıyoruz. Şehir halkı ceplerinde bir şehir kartı aramaksızın artık maaşlarının yattığı temassız banka kartlarını, kredi kartlarını hatta bankalarının desteklediği mobil telefonlarını kullanarak, otobüse, minibüse ve metroya binebilecekler." diye konuştu.

Kentkart Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Burak Peksoy da kent içi ulaşımın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için çalışmaya devam ettiklerini, 14 ülkede 40'ın üzerinde operasyonlarının bulunduğunu kaydetti.

BİZE ULAŞIN