Kent meydanı için geriye sayım başladı

Adana’ya nefes aldıracak olan Kent Meydanı’nın temelinin Mart ayı içinde atılacağı bildirildi. Seyhan’da yapılacak olan proje 41 bin metrekare alan üzerine kurulacak

Kent meydanı için geriye sayım başladı

Adana'nın en büyük projelerinden birini hayata geçirmeye hazırlanan Seyhan Belediyesi projenin ilk etabının temelini Mart ayı içinde atacak. Projenin detayları ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Adana tarihine girecek, yıllardır hizmetlerden yoksun kalan Güney Adana'nın değişimine ve yenilenmesine öncülük edecek kent meydanı projemizin ilk etabının temelini Mart ayı sonuna kadar atmayı ve inşaatını hızlı bir şekilde yapmayı planlıyoruz" dedi.

YOLLAR GENİŞLİYOR
Kent Meydanı Projesi'nin kolay olmadığını ancak mutlaka yapılması gerektiğinin altını çizen Başkan Zeydan Karalar, "Yapılması için yıllardır girişimde bulunuldu ama tek bir çivi çakılmadı. 41 bin metrekare alan üzerine kurulacak meydanın 6 bin 500 metrekaresi yol çalışmalarına gidecek. Karacaoğlan Caddesi, Saydam Caddesi'ne 15 metre genişliğinde ve 255 metre uzunluğunda yeni bir yol ile bağlanacak. Obalar Caddesi 15, Saydam Caddesi ise 25 metre genişleyecek" diye konuştu.

PROJENİN AYRINTILARI
Kent Meydanı içerisinde 2 tiyatro salonu ile gastronomi müzesinden kadın istihdam merkezine varıncaya kadar bir çok ünitenin bulunacağını belirten Başkan Karalar, "150 kişilik kız, 150 kişilik erkek olmak üzere toplam 300 yataklı bir öğrenci yurdu olacak. Ayrıca 600 ve 800'er kişilik iki adet tiyatro ve opera salonu, çocuk oyun evi, performans sanat merkezi, kadın istihdam ve eğitim merkezi ve belediye hizmet binası bulunacak. Halka açık alan 24 bin metrekare olacak" şeklinde konuştu.

İSTEYENE PARA İSTEYENE EV
?
İnşaatın tamamının belediyenin öz kaynakları ile yapılacağını, 150 yıllık Çerçi Konağı'nın da restore edileceğini belirten Karalar şöyle dedi: "Bölge ile özdeşleşmiş olan balıkçılar pazarını daha modern hale getireceğiz. Bölge sadece ticari değil aynı zamanda konut alanı da. Ailelerin mağdur olmaması için yararlı projeler ürettik. İsteyene evlerinin karşılığında para, isteyene ev verildi. 30 aile takas yolu ile evlerini değiştirdi. Bunlara Yeşilyuva Mahallesi'nden ev verildi"

BİZE ULAŞIN