Güzlük domates üreticiyi güldürdü

Erdemli’nin geçim kaynağı domates, üreticiden 2 liraya alınıyor. Emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını söyleyen üreticiler, ihracat kapılarından umutlu

Güzlük domates üreticiyi güldürdü
Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, güzlük domates diken üreticilerin yüzünün güldüğünü söyledi. İlçe genelinde 25 bin dekar örtü altında yaklaşık 450- 500 bin ton domates üretildiğini belirten Şahin, her geçen yılda serada domates yetiştiriciliğinin artış gösterildiğini kaydetti. Şahin, geçen yıl 1 liradan alıcı bulmakta zorlanan örtü altı domatesin bu yıl aynı dönemde ihracata ürün verilmemesine rağmen 2 liradan satılmasının üreticileri sevindirdiğini dile getirdi.

İHRACAT BEKLENTİSİ
Geçtiğimiz yıllarda domates üreticisinin, ürettiği ürünü masrafının altında satmak için tüccar aradığına değinen EZO Başkanı Şahin, "Son bir yıldır çiftçilerimiz ürettiğinin karşılığını alır oldu. Üreticinin ürünü para eder oldu. Domatesin para etmesi Erdemli ekonomisinin ayakta durması demektir. Temennimiz başta Rusya, Balkan ve Ortadoğu ülkeleri ile Avrupa ülkelerine ihracatın başlamasıdır. Çünkü Rusya'ya ihracatın açılması demek domatesin para etmesi demektir" diye konuştu.

İSTENEN 2 LİRA ÜSTÜ
Bahriye Şahin isimli üretici de domates fiyatlarının 2 liranın üzerinde olmasını umduklarını, aksi halde yaptıkları masrafı kurtaramayacaklarını ifade ederken, Abdullah Arslan ise geçen yıla oranla bu yılki fiyatların kendilerini memnun ettiğini dile getirdi. Üretici Hebil Güce ise bu yıl güzlük dönemde yetiştirdikleri domateslerin parası ile geçen yıl yaptıkları masrafı kurtardıklarını ve yeni sezonun da bu şekilde gitmesi durumunda yüzlerinin tam güleceğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN