Mersin’e hafif raylı ulaşım

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Ulaştırma Bakanlığınca kabul edilen hafif raylı sistemin projesi için yetkili firma ile sözleşme imzalandı

Mersin’e hafif raylı ulaşım

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kabul edilen hafif raylı sistemin projesinin yapılması için yetkili firma ile sözleşme imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "İnşallah projeyi en kısa sürede tamamlayıp, 2018 yatırım programına aldırmak istiyoruz" dedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Ulaştırma Bakanlığınca kabul edilen hafif raylı sistemin projesi için yetkili firma ile sözleşme imzalandı Ziyarete AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Defne İlçe Başkanı Kenan Türkmen, Gençlik Kolları İl Başkanı Şaban Kurt, Kadın Kolları İl Başkanı Sebahat Özgürsoy Çelik, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda partili katıldı. Cumhur ittifakı sınırlı kalmasın Niğde TÜGVA'dan anlamlı yarışma Uzun süredir beklenen sistemle ilgili proje aşamasına geçildi. Daha önce bakanlık tarafından kabul edilen projenin hazırlanması için yetkili firma ile sözleşme imzalandı. Burada konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin'in ulaşım problemini çözmek için ilk günden bu yana yoğun bir şeklide çalıştıklarını söyledi. Mersin'in ulaşım master planıyla ilgili çalışmalarda raylı sistem yapılması kararı çıktığını kaydeden Kocamaz, "Raylı sistemle ilgili bakanlıktan havaray talep etmiştik ancak hafif raylı sistem önerildi. Bu hafif raylı sistem Pozcu'nun en ileri noktasından başlayacak, bu bölgede bir depolama tesisi olacak. Daha sonra GMK Bulvarı'ndan Muğdat Camisi kavşağına kadar geliyor, sonra da yer altına iniyor ve Çetinkaya ışıklarından tekrar yüzeye çıkıyor. Bakanlığa başvurumuzu yaptık" dedi. Raylı sistemle ilgili daha önce birçok ülkeyi gezdiklerini aktaran Kocamaz, "Biz bir taraftan kaynak arayışına gireceğiz, diğer taraftan da bu projenin hayata geçmesi için hazırlıklarımızı yapacağız. Hedefimiz tabi 2019 yılına girmeden bu raylı sistemle ilgili inşaatların başlaması. Bir taraftan kaynak arayışı diğer taraftan projenin tamamlanması biraz zaman alacak ama inşallah en kısa sürede bitirmeye çalışacağız. İnşallah Mersin'imiz için hayırlı olur" diye konuştu.

"EN GÜZELİ OLACAK"
Ulaşım Daire Başkanı Kenan Tektemur Aralık ayında yaptıkları ihalenin sözleşmeyle birlikte uygulamaya başlanacağını belirterek, "Hazırlanacak projenin sürecini başlatmış oluyoruz. Şartnamemize göre 210 gün içinde firma bunu bitirmek zorunda. Ancak konuştuğumuzda daha öncede tamamlanacağını ifade etti. İnşallah 2018 yılının sonuna doğru yapım işinin de sözleşmesini burada imzalarız" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN