Mersin’e yıldız yağacak

Mersin 17. Uluslararası Müzik Festivali 14 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından önemli sanatçıları Akdeniz’in İncisi’nde buluşturacak

Mersin’e yıldız yağacak
Mersinliler, 14 Nisan'da başlayacak 17. Uluslararası Müzik Festivali'ni bekliyor. Festivalin tanıtım toplantısında konuşan Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, festivalde türkülere ağırlık vereceklerini söyledi. Festivale ulusal ve uluslararası başarılara ima atmış çok sayıda sanatçı katılacak. Antonio Pirolli'nin yöneteceği konserle açılışı yapılacak festivalde Murat Karahan, Salut Salon Quartet, Manuş Baba, Rojas Y. Rodriguez gibi yıldızlar sahne alacak. Mersin'de 14 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Mersin 17. Uluslar-arası Müzik Festi-vali'nin tanıtım toplantısı Hilton Otel'de gerçekleştirildi. Toplan-tıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve festival yürütme kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda protokol üyesi katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise insanlığın evrensel dili olarak kabul edilen müziğin kültürel birleşmenin en önemli aracı olduğuna dikkat çekerek, "Bu anlayışımız gereğince bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilecek Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nin üzerine titriyor daha da gelişmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz" dedi.

'ÖZ MÜZİĞİMİZ TÜRKÜLERİMİZ'
Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, "Önemsediğimiz bir şey var, 'insanlara illa klasik müzik öğreteceğiz, illa klasik müzik sevmek ve bilmek zorundasınız' demiyoruz. Bizim öz müziğimiz türkülerimizdir de diyoruz ama bunları çok sesli olarak söylemek halkımızla buluşturmak ve her sene seviyeyi yukarı çekmek durumundayız. Eleştiriye açık olabilmemiz bizi anlaşmazlıktan uzak tutar" dedi.

FESTİVALDEKİ ETKİNLİKLER
Festivalin 14 Nisan'daki açılış konserini şef Antonio Pirolli yönetiminde iki dünya yıldızı olan Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ve tenor Murat Karahan gerçekleştirecek. Aralarında Salut Salon Quartet, Manuş Baba, Rojas Y. Rodriguez, Niyaz & Azam Ali gibi isimlerin de olduğu festival 8 Mayıs'ta KKK Armoni Mızıkası'nın kapanış konseri ile sona erecek.
BİZE ULAŞIN