Yüksekovalı Kadınlardan Belediyeye Su Tepkisi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Orman mahallesinde ikamet eden kadınlar, dört yıldır su sorunu yaşadıklarını ifade ederek Yüksekova Belediyesi önünde oturma eylemi yaptı.
Orman mahallesinde dört yıldır yaşanan su sıkıntısı kadınları bezdirdi. Yaşanan su sıkıntılarına tepki gösteren mahalleli kadınlar, Yüksekova belediyesi önünde ellerinde boş bidonla oturma eylemi gerçekleştirerek belediyeye tepki gösterdi. Yıllardır su sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden kadınlar, Belediye Eş Başkanları ile görüşerek sorunlarının çözülmesini istedi. Mahalle sakinlerinden Beyhan Bor, her gün farklı yerlerden bidonla evlerine su taşıdıklarını ifade ederek, “Belediye başkanı geçen sene mahalleye sondaj bağlayacağını söyledi ama bağlamadı. Su sorunu çözülmediği sürece biz her gün belediyenin önüne gelip oturma eylemi gerçekleştireceğiz” dedi.
Eşbaşkan Ruken Yetişkin de Yüksekova’da su sorununun başlı başına bir sorun olduğunu ifade ederek “6 yıldır su sorunu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalar sonucunda Urşe suyunu getirebiliyoruz. Hem tahlillerde temiz çıkıyor hem güzergahta sıkıntı çıkmıyor. Köylülerden çoğunu razı ettik ancak birkaç aile kabul etmiyor. Onlara buradan çağrımdır, Yüksekova halkının halini görüyorlar, Yüksekova susuzdur, bize oradan su versinler biz de su getirebilelim” diye konuştu.
Yüksekova halkına seslenen Yetişkin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Lütfen inşaat yapımında kullanılan su ve bahçelerdeki kaçak hortumlar kapatılsın. İnsanların evine su gitsin. İnşaatın yapımı bizimle alakalı değildir. İnşaatı yapan kişi belediyenin suyu ile yapmaz.”
Orman mahallesinde yaşanan su sıkıntısının giderilmesi için de sondajcı ile pazarlıklar yapıldığını ve anlaşma sağlandığını ifade eden Yetişkin, 3 farklı yerde su aradıklarını ancak kaynağa ulaşamadıklarını ifade etti. Eş Başkan Yetişkin’in su sıkıntısının çözülmesi için yürütülen çalışmaların devam edeceğini söylemesi üzerine, protesto yapan kadınlar dağıldı.
BİZE ULAŞIN