İstanbul’da Mursi’nin İdam Kararı Protesto Edildi

AK Parti Gençlik Kolları, İnsani Yardım Vakfı (İHH), Saadet Partisi ile Anadolu Gençlik Derneği Mısır’da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında alınan idam kararının Mısır Konsolosluğu önünde protesto etti.
Beşiktaş’ta bulunan Mısır Konsolosluğunun önünde 21. 00’da toplanan gruplar Muhammed Mursi lehine sloganlar atarak idam kararını protesto etti. İdam kararın alınmasından sonra AK Parti Gençlik Kolları, İHH, Saadet Partisi ile Anadolu Gençlik Derneği Beşiktaş Mısır Konsolosluğu önünde eylem yaptı.
Eylemciler, denizden de teknelerle gelerek konsolosluk binasına lazerli fotoğraf yansıttı. Mısır’da Rabia meydanında öldürülen Esma Biltaci’nin abisi Enes Biltaci de eylemcileri arasında bulundu.
Grup adına yapılan basın açıklamasında: “İki yıl önce gerçekleşen askeri darbe sonucu seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi görevden uzaklaştırıldı ve hapse atıldı. Dünyada sesimize ses veren Mısır’da demokrasi ve insan hakları sahip çıkan darbecileri kınayan çok sayıda devlet maalesef yok. Bu haksız küresel düzen elbet değişecek. Mısır’da sayın Muhammed Mursi’yle arkadaşlarına sözde mahkemelerce darbe yönetiminin talimatlarıyla verilen cezaların derhal geri alınması çağrısında bulunuyoruz. Mısır halkı yalnız değildir. Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi ve arkadaşları asla yalnız değildir ve asla yalnız kalmayacaktır” şeklinde ifadeler kullanıldı.
Eylemde konuşma yapan Mısır’da şehit edilen Esma’nın abisi Enes Biltac: “Her şeyden evvel sizi burada görmenin mutluluğu içindeyim. Mısır’da darbe olduğundan beri bir yüzbinlerce direnişçi yüz binlerce insan Türkiye’deki desteği arkasına alarak sokaklara çıkıyor. Her seferinde ümmet bilinciyle arkalarında Türkiyeli kardeşlerini gördükleri için sokaklarda darbeye karşı direnebiliyorlar. Bugün Mısır’da verilen idam kararları adalete verilmiş idam kararlarıdır. Adaletin ölümüne fermandır. Yüzbinlerce insanı yok sayan kararlardır” dedi.
PROSTESTODA ARBEDE
Mısır konsolosluğu önündeki protesto esnasında gruplar arasında kısa süreli arbede yaşandı. Grupları konsolosluk önünde bulunan çevik kuvvet ekipleri ile parti yetkilileri ayırdı. Gerginlik kısa sürede engelledi.
BİZE ULAŞIN