Eyüp Belediyesi’nden Tarihi Camilere Gezi Turu

Eyüp Belediyesi tarafından Ramazan ayı dolayısıyla İstanbul’un tarihi camilerine gezi düzenlendi. Fatih Cami, Süleymaniye Cami ve Hırka-i Şerif Camilerini gezen Eyüplüler camilerin tarihi hakkında rehberlerden bilgi alarak dualar etti.
Yıl içinde Türkiye’nin çeşitli illerine geziler düzenleyen Eyüp Belediyesi bu kez Ramazan ayı dolayısıyla İstanbul’un önemli ve tarihi camilerine bir gezi düzenledi. Gezide; Fatih Camii, Süleymaniye Cami ve Hırka-i Şerif Camii’ni gezen Eyüplüler rehberlerden camilerin tarihi hakkında bilgi aldı. Tarihi camilerin avlularında bulunan türbeleri de ziyaret eden Eyüplüler burada dualar etti.
Gezinin son ayağı olan Hırka-i Şerif Camii’ni ziyaret eden vatandaşlar Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (S.A.V) Hırka-i Şerifi’nin bulunduğu alana giderek dualar etti. Hırka-i Şerif ziyareti esnasında vatandaşların duygusal anlar yaşadığı görüldü.
“VATANDAŞLARIMIZA HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Kültürel gezilere önem verdiklerini belirten Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Eyüp Belediyesi olarak Ramazan ayında çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Gezi turlarımızda Konya gezileri yapıyoruz. Ramazan ayı dolayısıyla Konya gezilerimize ara verdik. Ramazan ayında İstanbul içerisinde değişik yerlere vatandaşlarımızdan gezi talepleri geliyor. Yüşa Tepesi, Telli Baba ve camilere gezi talepleri geliyor. Biz de bu talepleri değerlendirerek vatandaşlarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Her gün iki tane otobüsümüzle İstanbul’un değişik noktalarına geziler düzenliyoruz” diye konuştu.
“DÜNYADA EŞİ OLMAYAN BİR GÜZELLİKTE OLUYOR”
Kültür gezilerinin düzenlenmesinin önemini belirten İsa Han Çiçek, “Kültür gezileri çok güzel oluyor. Biz kendimiz gelsek bu kadar güzel olmuyor. Toplu geziler daha güzel oluyor. Sağ olsun Eyüp Belediyesi bu tür gezileri her zaman destekliyor. Konya’ya götürüyor. Gerçekten dünyada eşi olmayan bir güzellikte oluyor. Bugün camileri gezdik gezide emeği olan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Ramazan ayı münasebetiyle düzenlenen geziye katılmaktan son derece memnun olduğunu belirten Mustafa Kaldırım, “Ecdadımızın yaptığı ve bize bıraktığı eserleri bizde mübarek Ramazan ayı münasebeti ile Eyüp Sultan’dan başlayarak gezmeye başladık. Hırka-i Şerifi, Fatih Camii’ni ve Süleymaniye Camii’ni ziyaret ettik. Ecdadımızı yad etmek için onların ruhlarına Fatiha okumak için buraları geziyoruz” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN