Çocuklar Kitap Okumak Değil, Eğlenceli Zaman Geçirmek İstiyor

Karne tatilinin başlamasından sonra Minopolis Çocuk Şehri’ni ziyaret eden çocuklar, tatilde eğlenceli zaman geçirmek istediklerini söyledi.
Çocuklara ve ebeveynlere ‘Çocuklar yaz tatilinde ne yapmalı?’ sorusunu soran Minopolis, ilginç yanıtlar aldı. 6-12 yaş grubunda bulunan 275 çocukla yapılan araştırma sonunda Minopolis ziyaretçileri farklı yanıtlar verirken, çocukların yüzde 27’si sınırlama olmadan televizyon izlemeyi istediklerini vurguladı. Yüzde 21’lik bölüm bilgisayar başında olmayı istediğini belirtirken, çocukların yüzde 17’si gitmeyi arzulayıp, okul olduğu için gidemedikleri eğitici ve eğlendirici mekânlara gitmek istediği vurguladı. Çocukların yüzde 11’i futbol okuluna, yüzde 8’i yaz kampına gitmek istedikleri vurgularken, yaz tatilinde bol bol kitap okumak istediğini söyleyen çocukların sayısı yüzde 6’da kaldı.
EBEVEYNLERİN İSTEKLERİ FARKLI
Minopolis Çocuk Şehri’ni ziyaret eden ebeveynlere, “Çocuklarınızın yaz tatilinde ne yapmasını istersiniz?” sorusunu yöneltildiğinde ise bu kez kitap okuma yüzde 16 ile ilk sırada çıktı. 213 ebeveynle yapılan araştırma sonunda çocuklarının gezi yapmasını isteyen ebeveynler yüzde 15 ile ikinci sırada yer aldı. Çocuklarının eğlenmesini, ancak eğlenirken öğrenmesini istediklerini söyleyen ebeveynler yüzde 13 ’lük olurken, yüzme okuluna gitmesini isteyen veliler yüzde 12’lik bir bölümü oluşturdu. Ebeveynlerin çocukları için diğer istekleri ise; günlük tutsun, akraba ziyareti yapsın ve hobilerini geliştirsin şeklinde sıralandı.
Eğitim uzmanları ise bu konuda çocukların hem eğlenmeye, hem öğrenmeye açık bir yaz tatili geçirmesinin doğru olduğunu söylüyor.
BİZE ULAŞIN