Abdurrahman Dilipak: “Hepimiz Hz. Adem’in Çocuklarıyız”

  • İstanbul
  • Perşembe 09.07.2015 11:28
Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, ’’Hepimiz Hz. Ademin çocuklarıyız. Hiçbirimizin bir diğerine rengiyle, diliyle, ırkıyla, ülkesiyle üstünlüğü yok” dedi.
Kağıthane Belediyesi, uzun yıllardan beri Türk siyasi ve kültürel hayatına fikirleriyle katkı sunan Abdurrahman Dilipak’ı konuk etti. Ramazan programları kapsamında Hasbahçe söyleşilerine katılan Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, Türkiye ve dünya gündemini değerlendirdi.
Konuşmasını geniş bir perspektifte ele alan Dilipak, İslam tarihi, aile ve toplum hayatı, gelecekte yaşam konularında deneyimlerini ve fikirlerini paylaştı. Tarihten kıssalarla örneklendirdiği konuşmasında Dilipak, günümüzde İslam coğrafyalarında yaşanan kaos ortamından çıkmanın tek yolunun birlik olmaktan geçtiğini aktardı.
Hepimizin aynı olduğunun altını çizen Dilipak, ’’Hepimiz Hz. Ademin çocuklarıyız. Hiçbirimizin bir diğerine rengiyle, diliyle, ırkıyla, ülkesiyle üstünlüğü yok. Üstünlük ancak erdemli ve iyi insan olabilmekten geçiyor. Yeniden dünyaya yön verebilmemiz için eskiyi hatırlamamız ve iyi anlamamız gerekli. Osmanlı İmparatorluğu, günümüzde var olan 202 devletin yarısından fazlasına hükmetti. Osmanlıda ırkçılık yoktu. Ümmet ve vahdet kavramları hakimdi. Bugün Suriyeli, Arnavut, Hintli, Arap diye ayırdığımız kardeşlerimizle geçmişte aynı ülkeyi paylaştık” diye konuştu.
Birlik olmanın gerekliliğine vurgu yapan Dilipak, “Batının sınırları cetvelle çizmesinden sonra ayrıştık, yabancılaştık, dağıldık ve bir daha da toparlanamadık. Eğer yeniden birlik olmazsak İslam coğrafyasında bugün akan kan yarın da akmaya devam edecek ’’ dedi.
Konuşmasında aile yaşamına da değinen Dilipak, eğitimin önemine işaret ederek; ’’Çocuklarımızı gerek dini konularda, gerek fenni bilimlerde ve gerekse dil eğitiminde geliştirmeliyiz. Çocuklarımız Kuran dili Arapçayı, dünya dili İngilizceyi ve hatta bunun yanında 3. bir dili çok iyi bilmeliler. Üniversiteyi mümkünse yurtdışında okumalılar. Dünyayı tanımalılar. Tam donanımlı bireyler olmalılar ki; yeniden bir ve güçlü olabilelim’’ mesajını verdi.
Kağıthanelilerin beğenisini alan Dilipak’a program sonunda Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ile AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Faruk Gökkuş çiçek takdim ettiler.
BİZE ULAŞIN