Cuma 12.11.2021 16:29
Son Güncelleme: Cuma 12.11.2021 16:29

İstanbul'da Sivas rüzgarı! 2 metrelik kangal büyük ilgi görüyor

İstanbul’da Sivas rüzgarı! 2 metrelik kangal büyük ilgi görüyor

Milyonlarca Sivaslı'nın yaşadığı İstanbul'da 12'ncisi düzenlenen Sivas Tanıtım Günleri başladı. Sivas'ın yöresel ürünlerinin sergilendiği 16 ilçesinde yer alan güzelliklerin tanıtıldığı etkinlik İstanbul Sivas Konfederasyonu tarafından Yenikapı Etkinlik Alanı'nda gerçekleştiriliyor.

ABONE OL

Etkinliğin ilk gününde SABAH'a konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, "İstanbul'da en fazla Sivaslı var. Bu büyük bir beşeri sermayedir. Bu sermayeyi hem canlı tutmak hem de memleketlerine olan bağını diri tutmak istiyoruz.

Bundan dolayı İstanbul Sivas Konfederasyonu öncülüğünde, Valilik, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız güç vererek İstanbul'da bir Sivas rüzgarı estirmek istiyoruz. Sivas'ımızın kültürünü ürettiği değerleri, yaşam kültürünü ve özellikle yeni nesilde İstanbul'da yaşayanların bağını daha güçlü tutmak içinde bu organizasyonu önemsiyoruz. Memleket hasretini gidermek için tüm Sivaslıları komşuları buraya bekliyoruz." dedi. Dünyaca ünlü Kangal çoban köpeklerinin, balıklı kaplıcasının, Gürün'ün doğal güzelliklerinden Gökpınar gölünün ve daha bir çok güzelliğin tanıtıldığı Sivas günleri Pazar gününe kadar devam edecek.

4 GÜN BOYUNCA SÜRECEK

Yapılan nüfus sayımlarında İstanbul'da en çok Sivaslının yaşadığı bilinmekte. Hal böyle olunca Sivas tanıtım günleri de İstanbul'da en yoğun geçen etkinliklerden birisi oluyor. Bu İstanbul Sivas Konfederasyonu tarafından ve Sivas Valiliği desteğiyle gerçekleştirilen 12. Sivas tanıtım günleri Yenikapı Etkinlik alanında başladı. 4 gün boyunca sürecek lan etkinlikte Sivas'ın yöresel ürünleri ve lezzetleri memleket sevdalıları ile buluşacak.

ORGANİZASYONLARLA BİRLİKTE SİVAS NUFÜSÜ 3 MİLYONU GÖRDÜ

Etkinliğin ilk gününde SABAH gazetesine açıklamalarda bulunan Sivas Valisi Salih Ayhan; "İstanbul'da en fazla Sivaslı var bu büyük bir beşeri sermayedir. Bu sermayeyi hem canlı tutmak hem de memleketlerine olan bağını diri tutmak istiyoruz. Bundan dolayı İstanbul Sivas Konfederasyonu öncülüğünde, Valilik, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız güç vererek İstanbul'da bir Sivas rüzgarı estirmek istiyoruz.

Sivas'ımızın kültürünü ürettiği değerleri, yaşam kültürünü ve özellikle yeni nesilde İstanbul'da yaşayanların bağını daha güçlü tutmak içinde bu organizasyonu önemsiyoruz. Geçen yıl pandemiden dolayı yapılamadığı için özlediğimiz bir manzaraydı. Memleketine özlem duyan insanlar için büyük bir heyecan oluyor. Bu etkinliklerden sonra insanların memleketlerine olan bağını da er geçen yıl artırdığını görüyoruz. Özellikle bu sene yazın bizim normal nüfusumuz 650 bin iken 3 milyona kadar çıktı. Bu da bunun bir yansıması olarak görüyoruz. Memleket hasretini gidermek için tüm Sivaslıları komşuları buraya bekliyoruz" dedi.

KANGAL KÖPEKLERİNE YOĞUN İLGİ

Geçen yıl pandemi koşulları nedeniyle düzenlenemeyen etkinlikte Sivas'ın tüm ilçelerinin ayrı ayrı standı kuruldu ve yöresel lezzetleri sevenleriyle buluşturuldu. Her yıl olduğu gibi bu yılda yine en çok ilgili Kangal Çoban köpekleri çekti. Kangal Kaymakamlığı tarafından yetiştirilen ve boyu 2 metreyi aşan 'Karabaş' etkinliğe gelenlerin ilgi odağı oldu. Kangallarla ilgili açıklamalarda bulunan Kangal Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Genel Sekreteri Ahmet Şinaydar; " Kaymakamlığımız olarak, kurduğumuz merkezimizde Kangal ırkını korumayı üretimini sağlamayı hedefliyoruz. Bu yıl tesisimize 6 milyonluk bir yatırımla tesisimizi geliştirerek, onların yaşam alanlarının standardını yükselttik. Veteriner hekimler kontrolünde aşılarını tamamlayarak gerekli kontroller yapılarak yetiştiriyoruz. Kangal sever vatandaşlarımıza sahiplendirme yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

HEM HEYBETLİ HEM DUYGUSAL

Kangal köpeğini diğerlerinden ayıran özelliklere değinen Ahmet Şinaydar; "Asaleti, sadakati ve cesaretidir. Bir köpek bu kadar heybetli ve cesur olup aynı zamanda çokta duygusal bir köpektir. Afrika'da çıtalara karşı sürüleri koruyan bir köpek, Anadolu'da çoban köpeği, bekçi koruma köpeği olarak ta kullanıyor. Hatta İç İşleri Bakanlığımızla yaptığımız yazışmalar sonrasında Toplumsal olaylara karşı müdahalelerde eğitilmiş olanların kullanılmasına başlandı. Bakımı son derece kolaydır, en önemli şey onu sevmek iki gün yemek yemese bir şey olmaz. İnsanlara saldırmak, sahibine karşı koruyucudur. Özellikle çocukları ve kadınları çok sever" şeklinde konuştu.

Yerel Haberler kategorisinde bulunan hiçbir habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunulmamıştır. Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan tüm İstanbul Haberleri, otomatik olarak servis edildiği şekilde bu sayfada yer almaktadır. İstanbul Haberleri bölümünde yer alan haberlerin tamamının hukuki muhatabı haberi servis eden ajanslardır.
DİNLEMEK İSTERSENİZ
Pop'un dev isimlerinden Beyonce!
Türkçe Pop’un duru sesi Burcu Güneş!