Murat Arın: Son tango başladı, uzun sürmeyecek

Küresel borsalar ABD'nin öncülüğünde yukarı doğru hareketlendi ancak bilançolar borsaları çok uzun taşıyacak gibi gözükmüyor. Mart ayında başlayan ayı piyasası rallisi sona ermek üzere.

Küresel borsalar mayıs ayından bu yana en iyi haftasını geride bıraktı. Bir ay tehlikeli sularda dolaşan ABD borsaları bilanço açıklamalarının başlamasıyla yukarıya doğru ciddi bir hareket başlattı. Böylece bu ay beklediğim son tango biraz sancılı geçen bir dönemin ardından başladı.

Banka bilançolarındaki yüksek zararları ilk gören analist olan ve Citigroup başta olmak banka hisselerinde satış öneren Meredith Withney'in pazartesi günü Goldman Sachs'in çok iyi bilanço açıklayacağını ve banka hisselerinin ikinci çeyrek bilançolarıyla yüzde 15 yükselebileceğini söylemesi alım dalgasını başlattı. Gerçekten de hafta boyunca gelen banka bilançoları analistlerin beklentilerini aştı. Intel başta olmak üzere teknoloji şirketleri yükselişe destek verdi.

Wall Street'te haftanın en ilginç olayı ise perşembe günü yaşandı. Krizi en önce tahmin eden ekonomist Prof. Nouriel Roubini'nin sözleri medyaya farklı yansıdı. Roubini ABD ekonomisinin yılsonu, 2010 başında durgunluktan çıkacağını söylemişti ve bu haber ajanslara, internet sitelerine ve televizyon kanallarından duyuruldu. Yatay seyreden borsa endeksleri bu haberle yüzde 1'lik bir sıçrama yaptı. Ancak Roubini canlanmanın çok zayıf olacağı ve 2010 yılında ekonominin ikinci kez dibe vurabileceği görüşünü koruyordu ve toplantı sonrasında bunu vurgulayan yazılı bir açıklama yaptı. Wall Street'in bu haberi bile alım fırsatı olarak kullanması piyasanın yükselişe ne kadar odaklandığını gösterdi.

Küresel borsalar ABD’nin öncülüğünde yukarı doğru hareketlendi ancak bilançolar borsaları çok uzun taşıyacak gözükmüyor. Mart ayında başlayan ayı piyasası rallisi sona ermek üzere… Endeksler mayıs ayındaki zirvelerini aşarak son bir atak yapabilirler ama bu oyunu uzun süre devam ettirecek bir ekonomik altyapı bulunmuyor. Birkaç aydır sorunların üstü örtüldü ama herkes durgunluğun sona ermediği, işsizliğin arttığı, kredilerle ilgili sorunların büyüdüğü, başta ABD olmak üzere hükümetlerin canlanma için attıkları kurşunların tükenmek üzere olduğunun farkında.

En azından bunun böyle olduğunun farkında olan bir merkez bankamız var. Krizin başlangıcından bu yana mükemmel yönetim gösteren Merkez Bankası 10 ayda dokuzuncu kez indirime gitti ve faizini 8.5 puan düşürerek yüzde 8.25’e çekti. Yer yerinden oynamadı, döviz patlamadı. Küresel ekonomideki sıkıntılara dikkat çekerek gerekirse indirimlere devam edeceklerinin işaretini verdi. Dikkat ederseniz Merkez Bankası’nın reel faizi yüzde 3’ün, Hazine’nin reel faizi yüzde 6’nın altına indi. Üstelik Hazine’nin borçlanmasının artmasına karşın.Bunun altında borç stokunun küçülmesinden TL’nin faizinin görece yüksek olmasına kadar birçok neden var. Bu tablo TL için her şeyin yolunda gittiği anlamına gelmiyor. TL’nin kaderini IMF anlaşması belirleyecek…

Buffett’ın üç yatırım kuralı
FORBES Zenginler Listesi’nin ilk iki sırasını Bill Gates’le paylaşan Warren Buffett, fikirlerini paylaşmak konusunda hiç çekingen değildir. Söz konusu kişi, dünyanın yaşayan en büyük yatırımcısı olunca da derslerine katılmaya istekli pek çok kişi oluyor haliyle. ABD’nin önde gelen televizyon kanallarından ABC’deki “Good Morning America” adlı programına katılan Buffet, bu konudaki soruları yanıtladı ancak şirket değerlemelerinden ya da sürdürülebilir rekabet avantajlarından söz etmedi.

Buffett’ın üç yatırım kuralı şöyle:
1. Eğer ki bir şey gerçek olmak için yeterince iyi gözüküyorsa gerçekten öyle olabilir.
2. Birisi size bir şey satmak istediğinde, karşınızdakinin bu işten ne kadar kazandığına bakın.
3. Kaldıraçtan uzak durun. Borcu olmayan, iflas da etmeyecektir.

GS: “Türkiye ve Polonya toparlanmada öncü olacak!”
Goldman Sachs (GS), ‘Yeni Piyasalar’ı analiz ettiği bir rapor yayınladı. Raporda Eylül 2008’den bu yana bölgede önemli ölçüde üretim kaybı yaşandığı ve varlık fiyatları ve para birimlerinin keskin bir düzeltme yaşadığı kaydedildi. Goldman Sachs’ın raporunda özetle şu görüşler yer aldı:
“Küresel piyasalar ve ekonomilerde son aylarda istikrar sağlandı. Sahip oldukları hayli büyük yurtiçi piyasalara ve gevşeyen finansal şartlara dayanarak, Türkiye -ve belki Polonya- toparlanma evresine (muhtemelen) liderlik edecek. Varlık fiyatları ele alındığında büyük cari işlem ayarlamaları ve genişleyen talep farklılıkları görüşü ışığında Türk Lirası ve Polonya Zlotisi için olumlu kalmaya devam ediyoruz.” (www.finanstrend.com)

(Murat ARIN – 19.07.09)

BİZE ULAŞIN