2017’de maaşlar yüzde 9 zamlanacak

Yapılan araştırmaya göre 2017’de maaşlara ortalama % 9 zam yapılacak. En yüksek zam ise çağrı merkezlerinde

2017’de maaşlar yüzde 9 zamlanacak

Korn Ferry Hay Group'un bu yıl ağustos-eylül ayları arasında, bin 572 şirketten insan kaynakları yöneticileri ile birebir görüşmelerle topladığı güncel veriler baz alınarak gerçekleştirdiği araştırma, 2017'de yapılacak ücret artış oranını ortaya koydu. Gelecek yıl ortalama ücret artışı, geçtiğimiz yılki gibi ortalama yüzde 9 olacak. Türkiye'deki şirketlerin ücret artışlarını belirlerken dikkat ettikleri en önemli parametreler ise artan yetenek savaşı, asgari ücret artışı ve enflasyon oranı beklentisi olarak öne çıkıyor. Yerli şirketler, bu yıl yaptıkları yatırımı gelecek yıl da korumaya devam edecek. Ayrıca yabancı şirketlerle aynı oranda ücret artışı uygulayacak. Bu oranın da Türkiye genelindeki gibi yüzde 9 olması bekleniyor. Araştırmadaki 52 sektörün verilerinin yer aldığı ve endüstriyel sektörlerin başı çektiği listede, holdinglerin de yüzde 9'luk bir bütçe belirlediği gözlendi.

PLANLAR BÜYÜME ÜZERİNE
Korn Ferry Hay Group Bilgi Hizmetleri Müdürü Ersin Yıldırım, "Geçtiğimiz yılki gibi yüzde 9 oranında gerçekleşecek ücret artışları, özel sektörün önünü görebildiğini ve gelecek planlarını büyüme üzerine kurguladığını gösteriyor. Yetenekli çalışanlar elde etmek ve elde tutmak için yaptıkları planlar, yan haklar gibi uygulamalar da bunun bir diğer göstergesi" dedi.

EN DÜŞÜK ZAM FİNANSTA
En yüksek maaş zammı yüzde 12.2 ile çağrı merkezlerinde, en düşük zam ise yüzde 7.8 ile yatırım ve finansal kiralamada. Otomotiv yan sanayii, dayanıklı tüketim, yapı malzemeleri, lojistik gibi sektörlerde artış ise sektörün üzerinde gerçekleşecek.

BİZE ULAŞIN