Mavi yakalı anne de pozitif ayrım bekliyor

Mavi yakalı anne de pozitif ayrım bekliyor

Büyük işletmelerde anneler için birçok özel uygulamanın yapıldığını aktaran Eleman. net’in Başkanı Duyarlar, “Küçük işletmelerde çalışan mavi yakalı anneler de pozitif ayrım bekliyor” dedi

Araştırmalara göre Türkiye'de kadın çalışanların büyük bir bölümü anne olduktan sonra işe ara vermek ya da bırakmak zorunda kalıyor. Yine araştırmalar gösteriyor ki birçok kadın performansına göre hak ettiği pozisyona annelik görevi nedeniyle çıkamıyor. Kadın istihdamını aşağıya çeken bu ve benzeri sorunları gündemine alan hükümet, son dönemde bir dizi yasayı hayata geçirdi. Ancak bu yasalar ağırlıklı olarak beyaz yakalıların çalıştığı kurumsal şirketlerde uygulanırken mavi yakalıların çalıştığı KOBİ şirketlerinde gözardı edilebiliyor. Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlara odaklı insan kaynakları platformu Eleman.net'in Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar, görev tanımları birbirinden farklı olsa da beyaz yakalı annelerle mavi yakalı annelerin işverenlerinden temel beklentilerinin benzer olduğunu vurguladı. Duyarlar, "Tıpkı beyaz yakalı anneler gibi mavi yakalı anneler de çocuklarıyla daha çok zaman geçirebilmek istiyor. İşverenlerinden öncelikli beklentileri de bu çerçevede şekilleniyor" dedi.

DOĞUM İZİNLERİ ÖNCELİKLİ
Çalışan annelerin özellikle doğumun ardından alınan izinlere ilişkin talepleri olduğunu aktaran Duyarlar, annelerin küçük çocuklarına daha çok zaman ayırmak istediğini vurguladı. Duyarlar, "1 yaşına kadar çocuğu olan annelere günlük olarak tanınan süt izni hakkının birleştirilerek haftada 1 gün izin olarak kullanılması ya da mesainin birkaç saat önce tamamlanması da öncelikli istekler arasında bulunuyor. Bu gibi uygulamalar beyaz yakalılar için şirketler tarafından hayata geçirilebilirken mavi yakalılar için çok fazla uygulanmıyor" diye konuştu.

YAŞ ARTTIKÇA BEKLENTİ DEĞİŞİYOR
Çocuğun yaşı büyüdükçe annelerin iş yerlerinden beklentilerinin de değişiklik göstermeye başladığını anlatan Duyarlar, "Anneler, okul çağındaki çocukları için kırtasiye yardımının yanı sıra sosyalleşmelerine yardımcı olacak çeşitli etkinliklere katılmak için de iş yerlerinden destek bekliyorlar" şeklinde konuştu.

MESAİ SAATLERİ ESNETİLSİN
Mavi yakalı annelerin de kreş hizmeti beklediğine değinen Duyarlar, "150'den fazla kadın çalışana sahip iş yerlerinin, 0-6 yaş grubundaki çocuklar için kreş hizmeti verme zorunluluğu var. Daha az kadın çalışanı bulunan iş yerlerinde çalışan anneler, benzer hizmetlerin sunulmasını istiyor" dedi. Duyarlar, özellikle büyük şehirlerdeki annelerin 09.00-18.00 yerine 08-17.00 saatlerinde çalışmayı istediğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN