İŞKUR üç adımda balık tutmayı öğretiyor!

İş arayanlara destek veren İŞKUR, kendi işini kurmak isteyenlere de yol gösteriyor. Bu kapsamda iş fırsatları etkinlikleri düzenleyen kurum, CEO’ları iş arayan gençlerle buluşturuyor

İŞKUR üç adımda balık tutmayı öğretiyor!
İşgücü piyasasında hem işveren hem iş arayan gençlere büyük destek veren Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) önemli bir adım daha attı. Kurum, havacılıktan ticarete, turizmden tarıma, sanayiden sağlık sektörüne kadar her alanda iş arayan gençlere balık tutmayı da öğretmeye başladı. İş fırsatları etkinlikleri düzenleyen İŞKUR, illerdeki lokomotif işletmelerin yönetici ve CEO'larını gençlerle bir araya getiriyor. İş koçları aracılığıyla mülakat teknikleri ve iş arama becerileri seminerleri veriyor.

İŞ FIRSATLARI NA BÜYÜK İLGİ
İstihdam seferberliği kapsamında yılın ilk beş ayında 1 milyon 200 bine yakın iş kapısı açılırken, hizmet sektöründe kaliteyi artırmak için meslek kursları ve aktif işgücü programları çeşitlendiriliyor. Kurum iş fırsatları etkinlikleriyle özel sektörle iş arayanları aynı çatı altında buluşturuyor. Özel istihdam bürolarından güvenlik firmalarına kadar özel sektörden çok sayıda işletme İŞKUR tarafından düzenlenen iş fırsatları etkinliklerine büyük ilgi gösteriyor. İstihdam seferberliği kapsamında alınan her bir işçi için tüm primler ve giderleri devlet tarafından karşılanırken, iş arayanlarla işletmelerin insan kaynakları yöneticileri yüz yüze görüştürülüyor.OSMANLI MUTFAĞI KURSU AÇILACAK
İŞKUR çeşitli meslek kuruluşları, derneklerle işbirliği yaparak renkli meslek kursları da düzenliyor. Midye üreticiliğinden kahve yapmaya kadar birçok ilginç kurs da açılıyor. Önümüzdeki dönemde İtalya, Fransa, Meksika, Türk-Osman mutfağı kurslarının açılması planlanıyor. İşletmelerden gelen taleplere göre açılan kurslara katılan gençlere istihdam garantisi de veriliyor.

CAZİBE MERKEZLERİYLE ARTACAK
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, AK Parti iktidarı döneminde 9 milyonun üzerinde net istihdam gerçekleştirildiğini anımsatarak, "Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla son 3-4 ayda 1 milyon 200 bine ulaşan ilave istihdamımız var. Bu muazzam bir başarı" dedi. Canikli, kırsal alanda istihdamın azaldığını, bunun artırılması için cazibe merkezleri projesi başta olmak üzere çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini anımsattı. Başbakan Yardımcısı Canikli, OECD verilerine bakıldığında kırsal alandaki istihdam oranının tüm istihdam içindeki payının yüzde 5-6 civarında olduğunu, Türkiye'de bu oranın yüzde 24'ler seviyesinde bulunduğunu söyledi.

EN YÜKSEK PAY İNŞAAT SEKTÖRÜNDE
Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, istihdam paketleriyle kadın-genç istihdamını teşvik edici düzenlemeler geliştirildiğini söyledi. Müezzinoğlu, Türkiye'de 2007'ye kıyasla 2016'da istihdamın 6 milyon 466 kişi arttığını söyledi. Müezzinoğlu, 2005- 2016 yılları arasında sektörler bazında istihdam artışlarının tarımda yüzde 5.8, sanayide 24.9, hizmet sektöründe 57.5, inşaat sektöründe ise yüzde 81.7 olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN