İstihdam piyasasında yaz bereketi

İstihdam piyasasında yaz bereketi
Kariyer.net İstihdam Endeksi'nin ağustos ayı verileri, geçen yıl yaşanan durgunluğun büyük oranda aşıldığını gösteriyor. İş günü ortalaması baz alınarak yapılan değerlendirmelere göre yaz döneminin iş dünyasında yavaş geçmesine rağmen istihdam piyasasının canlılığını koruduğu ortaya çıkıyor. Endekste, ağustos ayında toplam iş ilanı sayısının geçen yıla göre yüzde 11 artışla 59 bin 506'ya yükseldiği, yeni iş ilanı sayısının ise yüzde 19 artışla 17 bin 67'ye çıktığı görülüyor. Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, özellikle teknisyen, yazılım uzmanı, mühendis gibi teknik pozisyonlarda ve üretim, otomotiv ve tekstil sektörlerinde yoğun bir hareketlilik bulunduğunu söyledi. Uysal, "Bu hareketliliğin odağında yine Bursa, İzmir, Ankara gibi sanayileşmenin öncüsü olan büyük şehirlerimiz yer alıyor. Birçok araştırma ve rapora referans olan İstihdam Endeksi verilerinin artış trendinde olması bizleri oldukça sevindiriyor" ifadelerini kullandı.

MAKAM ŞOFÖRÜ REVAÇTA
Öte yandan Kariyer.net İstihdam Endeksi'nin Ocak-Ağustos 2017 verileri, en çok başvuru alan mavi yaka pozisyonunun 439 bin 404 adet başvuruyla makam şoförü olduğunu gösterdi. Bu pozisyonu 432 bin 864 adet başvuruyla şoför/sürücü, 361 bin başvuruyla depo elemanı, 341 bin 149 başvuruyla kasiyer, 253 bin 737 adet başvuruyla da güvenlik görevlisi pozisyonu izledi.

Kariyer.net'in iş arayan mavi yaka adaylarla küçük orta büyüklükteki işletmeleri en kısa zamanda en doğru pozisyon için buluşturduğu 'İşin Olsun' uygulaması verilerine göre en çok başvuru alan pozisyonlar garson, sekreter ve aşçı oldu.
BİZE ULAŞIN