Türkiye’de geliştirildi globalde kullanılıyor

Samsung Türkiye tarafından geliştirilen Discover Samsung ve Samsung Liderlik Yolculuğu programları, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde de örnek uygulama oldu. Her iki program da çalışan bağlılığını artırdı

Türkiye’de geliştirildi globalde kullanılıyor
2017'de mağaza sayısını 300'e çıkaran, 2018 yılında da bayi ve distribütör kanallarını genişleterek 900 mağazaya ulaşmayı hedefleyen Samsung Türkiye, büyüyen insan kaynakları süreçlerini de geliştirdiği özel programlarla yönetiyor. Samsung Türkiye İnsan Kaynakları (İK) ekibi tarafından geliştirilen programlardan elde edilen başarılı sonuçlar, globale de örnek oluyor. Öyle ki Türkiye'de geliştirilen Discover Samsung Genç Yetenek İşe Alım ve Samsung Liderlik Yolculuğu programı, bugün Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde örnek uygulama olarak hayata geçirildi. Samsung Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Meriç Tunç, her iki programın üç yıl önce uygulamaya alındığını söyledi. Samsung'un bir çalışanda güçlü adaptasyon yetkilinği aradığını belirten Tunç, "Samsung Discover programının çıkış hikâyesi de böyle başladı. Üç yıl önce yaptığımız bir araştırmaya göre yeni mezunların bir yıl içinde işten ayrılma oranı yüzde 40 seviyesindeydi. 'Bu sorunu çözmek için ne yapabiliriz' diye düşündük ve Discover Samsung programını geliştirdik" dedi.

YARATICI FİKİRLER ÇIKIYOR
Program kapsamında her yıl şubat ayında sosyal medya üzerinden ilana çıkıldığını aktaran Tunç, Türkiye'nin her ilinden bütün üniversitelere açık olduklarını kaydetti. Son 3 yılda toplam 8 bin başvuru aldıklarını ve bunun 4 bininin 2017'de gerçekleştiğini anlatan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her yıl 40 öğrenciden 8 farklı grup oluşuyor ve gruplara birer mentor atıyoruz. Gruplar bir ürün üzerine 4-5 hafta mentor eşliğinde çalışıyorlar. Sonrasında da Samsung Türkiye'nin üst düzey yöneticilerine sunum yapıyorlar. Oradan çok ilginç, yaratıcı fikirler çıkıyor." Bu programla işten ayrılma hızının da ciddi oranda gerilediğini anlatan Tunç, "Bu program Türkiye'de geliştirildi. Bize 5 uluslararası ödül getirdi. Globalde örnek uygulama olarak alındı" diye konuştu.

ÇALIŞAN BAĞLILIĞI ARTTI
Samsung'un İK çalışmalarını yeteneklerin gelişimi üzerine hazırladığını anlatan Tunç, yeteneklerin gelişiminin liderlerin gelişimiyle doğru orantılı olduğunu kaydetti. Tunç, "Bu nedenle liderlik gelişim programı kurduk. Buna da Samsung Liderlik Yolculuğu dedik. Program kapsamında liderlerin önce kendilerini tanımalarını hedefledik" dedi. Programda liderlere koçluk desteği verdiklerini anlatan Tunç, "Bu kapsamda katılımcı liderlerimiz örnek olay getirir ve herkes açık iletişim halinde bu konuyu masaya yatırır. Liderler daha iyi çözüm üretmek üzere konu üzerine tartışır" ifadelerini kullandı. Bu programın da çalışan bağlılığına ciddi katkı sağladığını anlatan Tunç, şunları anlattı: "Program sonrası çalışanlarla yaptığımız ankette liderlerle iletişimlerinin güçlendiğini, sorunu daha kolay çözebildiklerini kaydettiler. 65 yönetici bu programa katıldı. Türkiye'de geliştirilen bu programın benzer uygulamaları globalde uygulanmaya başladı."

21 KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ
Discover programı sonrası 2015'te 3, 2016'da 7, 2017'de de 11 kişiyi işe aldıklarını aktaran Meriç Tunç, "Bugüne kadar 21 kişiyi bu program üzerinden istihdam ettik. 350 kişilik idari kadroda bu oran ciddi bir rakam" dedi.
BİZE ULAŞIN