Sıfır kaza seferberliğine 1 milyon TL yatırım

Çalışma Bakanlığı’nın başlattığı ‘Sıfır Kaza’ seferberliğine katılan ÇEİS, 1 milyon TL’lik yatırımla iş sağlığı eğitim merkezini kurdu. Merkezde yıllık 3 bin çalışana eğitim verilmesi hedefleniyor

Sıfır kaza seferberliğine 1 milyon TL yatırım
Hükümet Türkiye'de yaşanan iş kazalarına yönelik ağır yaptırımları hayata geçirmeye hazırlanırken, Sivil Toplum Kuruluşları da (STK) kazaları önlemeye yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz aylarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı açıklamayla bundan sonra gündemlerinin iş kazaları olacağını kamuoyuna duyurmuş, 'Hedef sıfır kaza' sloganı ile seferberlik başlatmıştı. Seferberliğe ilk yanıt ise Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası'ndan (ÇEİS) geldi. Ağır sanayi grubuna giren çimento sektöründe faaliyet gösteren 32 şirket ve bunlara bağlı 63 tesisi temsil eden sendika, Çimento Sektörü İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Merkezi'ni (ÇİSİEM) 1 milyon TL yatırımla Kocaeli'nde açtı. Merkezle yılda 3 bin mavi ve beyaz yakalıya eğitim verilmesi hedefleniyor. ÇEİS Genel Sekreteri Dr. H. Serdar Şardan, sektörde iyi yönetim ve sürdürülebilirliğin bir kültür olması için çalıştıklarını belirterek, "Son 10 yılda iş sağlığı ve güvenliğine yaklaşık 145 milyon TL yatırım yaptık. Bunun 6 milyon TL'si bizzat ÇEİS tarafından gerçekleştirildi" dedi.

SINIFLAR 25 KİŞİLİK
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Merkezi'nde elektrik güvenliği, yüksekte çalışma ve kişisel koruyucu ekipman gibi 20'den fazla konu başlığında iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildiğini aktaran Şardan, acil durum yönetimi, yangın güvenliği, iskele güvenliği alanı gibi konularda 20'ye yakın uygulama alanı olduğu bilgisini verdi. Şardan, "Üç eğitmen ile hizmet veren merkezimizde teorik sınıf en fazla 25 kişiden oluşuyor. Çalışanlar burada aldıkları eğitimleri 9 ayrı uygulama odasında deneyimleme imkânına sahip oluyorlar" diye konuştu.

'DENETİME 1.5 MİLYON TL BÜTÇE AKTARDIK'
Sektörün iş sağlığı ve güvenliği alanındaki gelişimini takip edebilmek amacıyla dünyanın lider iş sağlığı ve güvenliği kuruluşlarından biri olan İngiliz British Safety Council ile işbirliği yaptıklarını aktaran Şardan, ÇEİS'e üye olan şirketlerin çimento fabrikalarını iş sağlığı ve güvenliği denetimine tabii tuttuklarını kaydetti. Şardan, "Fabrikaların denetimine 1.5 milyon TL bütçe aktardık" dedi.

SİMÜLATİF EĞİTİM
Merkezde simülasyon yöntemiyle empati deneyimi sunulduğunu anlatan Şardan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çalışanlar bu uygulamayla normal koşullarda hiç akıllarına getirmedikleri görme, duyma, dokunma, tatma ve koklamadan oluşan 5 duyu yetilerini kaybetmeleri durumunda yaşamın ne kadar zor olacağının fiziksel deneyimini yaşıyorlar." Şardan, merkezde sanal gerçeklik eğitim modülünün entegre edilmesi için de çalışma başlattıklarını aktardı.
BİZE ULAŞIN