En yüksek istihdam beklentisi ilaçta

Büyümede yakalanan çift haneli başarı, istihdam beklentilerine de olumlu yansıyor. İşverenlerin yüzde 18'i istihdamda artış beklerken, en yüksek oranın ilaç sektöründe olacağı öngörülüyor

En yüksek istihdam beklentisi ilaçta

3'üncü çeyrekte yüzde 11.1 büyüyen, yılsonu ortalamasının ise yüzde 7 olacağı öngörülen Türkiye ekonomisinde yaşanan pozitif hava, istihdam beklentilerine de olumlu yansıyor. ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre, Türk işverenlerin yüzde 18'i 2018'in ilk üç ayında istihdam artışı beklediğini söylüyor. Raporda mevsimsel farklılıklar dikkate alınarak veriler düzeltildiğinde istihdamdaki görünümün yüzde 11 olacağı belirtilirken hem bir önceki çeyreğe hem de önceki yılın aynı dönemine nispeten istikrarlı bir tablo sergilendiği vurgulanıyor.

10 SEKTÖRDE ARTIŞ OLACAK
Araştırmaya göre, 11 sektörün 10'undaki işverenler bir sonraki çeyrekte istihdam artışı bekliyor. İlaç sektörü işverenleri yüzde 26'lık net istihdam artışı görünümüyle 2017'nin son çeyreğinin ardından ikinci defa en güçlü işe alım planlarını bildirirken, finans, sigorta, gayrimenkul ve kurumsal hizmetlerle toptan ve perakende ticaret sektörlerinde yüzde 17 artış öngörülüyor. Tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe ise yüzde 14 ile olumlu seyrin süreceği tahmin ediliyor. Madencilikle kamusal ve sosyal hizmetler sektöründe yüzde 11 ile işe alım planlarının iyimser düzeyde olduğu görülüyor.

YATIRIMLAR ETKİLİ OLDU
Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, ilaç şirketlerinin son günlerde Ar-Ge ve biyoteknoloji alanındaki yatırımlarını artırdığını belirterek, "Bu durum personele de yansıyor" dedi. Toptan ve perakende sektöründeki istihdam artışında sürekli bir iyileşme ivmesi görüldüğünü aktaran Hatipoğlu, bunun son dönemde AVM sayısında yaşanan yükselişin ve artan iç tüketimin tetiklediğini sözlerine ekledi.

İÇ ANADOLU VE MARMARA BAŞABAŞ GİDİYOR
Araştırmada, beş bölgenin tamamında iş gücünün artacağı öngörülüyor. İç Anadolu ve Marmara bölgelerinin yüzde 17 net istihdam görünümüyle en güçlü istihdam piyasaları olarak öne çıkması bekleniyor. Karadenizli işverenler, yüzde 9'luk görünümle işe alımda ihtiyatlı iyimser bir tablo ortaya koyarken Ege'de yüzde 8'lik görünümle işe alım ivmesinin ılımlı düzeyde olacağı tahmin ediliyor. En ihtiyatlı işe alım ortamının ise yüzde 3'lük görünümle Akdeniz Bölgesi'nde gerçekleşmesi bekleniyor.

İPEKYOL VE İTÜ'DEN DEV İŞBİRLİĞİ
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İpekyol ortak çalışmalar kapsamında eğitim ve akademik işbirliği protokolü imzaladı. Bu kapsamda, hazır giyim perakende ve moda sektörü odaklı ortak akademik çalışmaların planlanması ve uygulanmasını, İpekyol çalışanlarının gelişimine yönelik profesyonel eğitimlerin tasarlanması ve uygulanması planlanıyor. İpekyol Genel Müdürü Uğur Ayaydın, kurumların bilim ve akademi çevreleriyle yakın temasta olması gerektiğini belirterek, "İTÜ ile yaptığımız bu işbirliği anlaşmasının verimli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz" dedi.

ASSAN MAVİ YAKALI LİDERLER YETİŞTİRİYOR
Otomotiv yan sanayi tedarikçisi Assan Hanil, Mavi Yaka Gelişim Akademisi ile ara elemanı nitelikli hale getirecek. Şirketin Operasyonlar Direktörü Serhat Volkan Akpınar, mavi yakalıda lider eksikliği olduğunu belirterek, "Bu ihtiyaca binaen akademiyi kurduk. Lider özelliği olan mavi yakalıları tespit edip eğitime tabi tuttuk. Akademi açıldığından beri 391 katılımcıya 115 günde 25 bin 608 saat eğitim verdik" dedi.

EMCC'DEYE TÜRK BAŞKAN
Merih Ceyhan, Kibar Holding grup şirketlerinden İspak Esnek Ambalaj A.Ş.'ye Genel Müdür olarak atandı. Çalışma hayatına 1986'da ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi olarak başlayan Ceyhan, sırasıyla FNSS Savunma Sistemleri, Amway ve Rexam Beverage Can firmalarında çeşitli yönetim kademelerinde rol aldı. 2010-2014 yılları Polinas A.Ş.'de genel müdür, 2014 ve 2017 yılları arasında da Polinas A.Ş. CEO'su olarak görev aldı. Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi'nin (European Mentoring&Coaching Council-EMCC) başkanlık görevine Dr. Rıza Kadılar getirildi. Kadılar, konseyin 2018-2020 dönemi için dünya başkanlığı görevini yürütecek. ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Kadılar, Stanford Üniversitesi'nde ekonomi yüksek lisansı ve HEC'de MBA programını tamamladı.

ARENA'YI ÇELİK YÖNETECEK
Teknoloji ürünleri dağıtıcılarından Arena'nın yeni Genel Müdürü Serkan Çelik oldu. Finans ve teknoloji dünyasının deneyimli isimlerinden olan Çelik, 2007'den beri Arena'da Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Paynet Ödeme Hizmetleri'nin Genel Müdürü olarak görev yapıyordu. Serkan Çelik, Harvard Business School General Management Programı'nı tamamladı.

TRUCKS'A YENİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
Ford Trucks'ta Genel Müdür Yardımcılığı görevine Serhan Turfan atandı. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan ve Marmara Üniversitesi'nde MBA programını tamamlayan Turfan, aktif iş hayatına 1995'te Ford Otosan'da başladı. Son 7 yıldır çeşitli direktörlük pozisyonlarını yürüten Turfan, son olarak Ford Trucks Türkiye Direktörlüğü görevindeydi.

MULTİ NET UP'TA İKİ ATAMA
Multinet Up yönetim ekibine iki kişiyi dahil etti. Buna göre Zafer Şafak Tokcanlı Teknoloji ve Digital Genel Müdür Yardımcısı, Özgür İstanbullu ise Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı oldu. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Tokcanlı profesyonel kariyerine analist-programcı olarak başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu olan İstanbullu da kariyerine Avis'te İnsan Kaynakları uzmanı olarak başladı.

MERİH CEYHAN İSPAK AMBALAJ'DA
Merih Ceyhan, Kibar Holding grup şirketlerinden İspak Esnek Ambalaj A.Ş.'ye Genel Müdür olarak atandı. Çalışma hayatına 1986'da ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi olarak başlayan Ceyhan, sırasıyla FNSS Savunma Sistemleri, Amway ve Rexam Beverage Can firmalarında çeşitli yönetim kademelerinde rol aldı. 2010-2014 yılları Polinas A.Ş.'de genel müdür, 2014 ve 2017 yılları arasında da Polinas A.Ş. CEO'su olarak görev aldı.

SANDOZ'DA ÜST DÜZEY ATAMA
Av. Ümit Çakır, Sandoz'un Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Hukuk Direktörü oldu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Çakır, Yeditepe Üniversitesi'nde Uluslararası Tahkim ve Şirketler Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. Çakır, profesyonel kariyerine 1999- 2004 yılları arasında Arthur Andersen Türkiye'de Avukat olarak başladı.

BİZE ULAŞIN