İnşaatta Ve Sağlıkta ‘Gözde’ Oldu

Türkiye’ye kazandırdığı projelerle adından söz ettirip 10 yıldır vergi rekortmenliğini elinde bulunduran Gözde Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, inşaat ve sağlıkta yaptığı dev yatırımlarla dikkat çekiyor.
Türkiye’ye kazandırdığı sağlık yatırımlarında büyük başarılara imza atan Gözde Grubu aynı performansını inşaat sektöründe gösterdi. Anadolu’da ve Ege’de farklı konseptlerle birbirinden farklı konut projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, ’Benim yaşamım’ anlamına gelen MyVia’nın (Benim Yaşamım) şehir merkezindeki yoğunluğa alternatif olacak ve doğayla bütünleşeceğini belirtti. Bugüne dek farklı beğeniler için konsept geliştirdiklerini ve sektörde takip edilen firma olduklarını söyleyen Kenan Kalı, Buca’da MyVia Yıldız, Evka 3’te Myvia Terrace ve Gaziemir’de MyVia Country ile toplam 160 milyon liralık yatırıma imza attıklarını kaydetti.
HEM KONUT HEM OTEL KONSEPTİ
Gözde gurubunun projeleri hakkında bilgi veren Kenan Kalı, “En büyük markalarımızdan biri olan Myvia, 5 yıldır gençlerin ihtiyaçlarını karşılayan bir proje geliştirdi. 8 projesini tamamladı. Şu ana kadar sadece bahçe konseptinde bin 500 üzerinde konut ürettik. Yeni başlayacağımız 8 projemiz daha var. My Via, İzmir’de farklı konseptte projeler üretmeye devam ediyor. Rezidans hizmetlerini bir aşama daha öteye götürüp otelcilik hizmetleriyle buluşturuyor. Bu anlamda ciddi bir talep gören bir markayız. Kişilerin hayatlarında yapmak zorunda oldukları ama yapmak istemedikleri işlerin tamamını DSC hizmetlerimizle tamamlıyoruz. Eve geldiğinden itibaren her türlü angaryasını bize bırakabiliyor. Bu anlamda Myvia kardeş kuruluşu DSC ile konutları hem konut hem otel mantığına çevirdi. Bu da insanların daha huzurlu daha mutlu yaşamalarını sağladı” diye konuştu.
“İZMİR’İN HER YERİNDE VARIZ”
Myvia’nın birbirinden farklı konseptleri olduğunu belirten Kalı, şunları söyledi: “Dört farklı çeşidimiz var. Birincisi öğrenci yaşam alanları, öğrenci Cityler oluşturuyoruz. Bunları Buca, Bornova, Çiğli gibi üniversitelere yakın lokasyonda hayata geçiriyoruz. İkinci konseptimiz öğrencileri ve iş hayatı olanların karma bir şekilde yaşadığı yaşam alanları. Bunları yine Bornova, bayraklı bölgelerinde yaptık. Myvia 4+13+1, 2+1 konutları daha yaşanabilir alanları seçiyor. Bunda daha toprağa değen daha serin noktaları tercih ediyor ve projeyi geliştirirken bunlara dikkat ediyor. Şu anda Myvia’nın İzmir’de proje geliştirdiği 8 lokasyon var, İzmir’in her yerinde varız diyebilirim.”
BAYRAKLI’YA HOME OFİS KONUTLARI
İş merkezleriyle gelişen Bayraklı’da da dört proje hazırladıklarını belirten Kalı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biri ofis artı home ofis dediğimiz bir proje geliştirdik. Bayraklı’da özellikle beyaz yakalıların konaklayabileceği ama kişinin bütün angarya işlerden kurtulabileceği stüdyo ve 1+1 dairelerden, ofislerden oluşan bir projedir. Ticari alanda mesleğim nedeniyle büyük bir hastane ve medikal AVM planlıyoruz. Diğer projemizde sadece ofis ve konutlardan oluşan bir proje geliştireceğiz. Projenin büyüklüğüne, lokasyonuna göre değişik çalışmalarımız ve farklılaşmış çalışmalarımız devam ediyor.”
Myvia’nın yeni konseptinde yaşlıların unutulmadığını ifade eden Kalı, yaşlı yaşam merkezleri kuracaklarını dile getirdi. Kalı, dağ eteklerinde, denizi uzaktan gören butik, yaşlıların kendini dinleyebildiği alanlar oluşturacaklarını belirtti.
“İNŞAAT SEKTÖRÜNE GENEL CERRAH GİBİ BAKIYORUM”
Myvia olarak diğer konut projelerinden farklarını anlatan Kalı, şunları söyledi: “Ben bir genel cerrahım. Ameliyat yapmanız hastanın iyileşmesi anlamına gelmiyor. Ameliyattan sonra özellikle ameliyat sonrası bakım (post op) çok önemlidir. Ben inşaatta bunu gördüm müteahhitler cerrah gibi çalışıyor ama ameliyattan sonraki kısmında hastanın iyileşmesi, yaralarının sarılması, pansumanlarının yapılması konusunda özensiz olduklarını gördüm. Ben bu olaya bir hasta gibi bakıyorum. Bir arsayı kepçe ile yardığımızda, bıçak vurduğumuzda ameliyatını yapmakla iş bitmiyor yani dikiş attığınızda yara iyileşmiyor. Bu hastanın iyileşmesi yaklaşık 1 yıl gibi bir zaman alıyor. Siz o dönem içerisinde onun bakımını, pansumanını ve her türlü ameliyat sonrası hizmetini yerine getirmezseniz hastayı kaybedersiniz veya sakat bırakırsınız. Bu anlamda belki her proje başladığında doğru başlıyor ama daha sonra sakat kalıyor İşte bunun sebebi post op bakımının iyi olmaması. Bizim en önemli özelliğimiz inşaat bittikten sonra içinden çıkmadığımız, ona bir hastamız gibi kıymet verdiğimiz, inşaatın her akan, çatlayan yerini onardığımız DSC hizmetleri bizi farklı kılıyor.”
Yüksek kira getirisini arzu eden, proje yaşadıkça değerlenen konutlara sahip olmak isteyen yatırımcılar düşündüklerini belirten Kenan Kalı, bu anlamda Myvia Renti kurduklarını ifade etti.
EGE BÖLGESİNE DÖRT YENİ HASTANE MÜJDESİ
Sağlık yatırımlarına devam eden Gözde Grubun butik hastanecilik konsepti oluşturduklarını ifade eden Kalı, sözlerine şöyle devam etti: “Kişilerin geldiklerinde huzur buldukları, aile ortamını hissettikleri konseptler tasarlıyoruz. Yeni dört proje aşamasında hastanelerimiz geliyor. İki yıl içinde İzmir’deki mevcut hastanemizin ek binasıyla kapasitesini üç katına çıkaracağız. İkincisi Alsancak’ta sadece İzmir değil Ege Bölgesine özellikle yabancılara hitap edecek bir hastane oluşturacağız. Organ naklinin, turizm sağlığının, travmanın ve tümör gibi onkolojik cerrahilerin yapıldığı en büyük hastanelerden bir tanesini açma noktasında projelendirdik. Aydın bölgesinde yeni bir hastane projemiz var. Yine Kuşadası’nda mevcut bir hastaneyi alıp yeniden dizaynla 100 yatağın üzerinde bir hastane açacağız. Ege Bölgesinde, 2 İzmir, 1 Aydın ve 1 Kuşadası olmak üzere 4 hastanemizi açarak hastane sayımızı 12’ye çıkaracağız.”
EGE MASALI İLE GIDA SEKTÖRÜNE SAĞLIK KATACAK
İnşaat sektörüne de asıl mesleği olan doktor olarak baktığını ve hobi olarak yaptığını söyleyen Kalı, Gözde Grubu’nun sağlıkla ve hastanelerle yola çıktığını ve sağlığa her projelerinde yer verdiklerini dile getirdi. “Elinizde olan her şeye insan dokusu gibi bakar ve kıymet verirseniz, bir cerrah hekim titizliği ile çalışırsanız başarılı oluyorsunuz” diyen Kenan Kalı sözlerine şöyle devam etti: “Ben hekimliği çok seviyorum. Ama hobi olarak bir şeyi yaptığınızda çok daha iyi sonuç alıyorsunuz. Bu arada gıda sektörü ile ilgileniyorum. Ege masalı isminde yine Ege’den doğan bir marka oluşturuyoruz. Konseptinde ‘doktor, ot ve zeytinyağı’ var. Son dönemde hızlı tüketim anlamında fast foodlarla inanılmaz sağlıksız bir beslenme var. Biz de insanlar yine hızlı yesin ama ev yemekleri yesin istiyoruz. Bu anlamda Ege Masalını fast fooda inat alışveriş merkezlerinde artık görmeye başlayacaksınız. Sağlıklı beslenme konusunda toplum sağlığına böyle katkı sağlamak istiyoruz.”
10 YILDIR VERGİ REKORTMENİ
Gözde gurubu olarak 5 binin üzerinde çalışanıyla istihdama önemli katkı sağladıklarını belirten Kalı, istihdama vatani bir görev olarak baktıklarını ve bu konuda ellerinden geleni yapmaya gayret edeceklerini söyledi. Gözde grubunun aynı zamanda vergi rekormenliğini elinde bulundurduğunu belirten Kalı, “Türkiye’nin en büyük temel sorunlarından bir tanesi toplanamayan vergi. Vergi konusunda Gözde Grup 10 yıldır Malatya’da vergi rekortmeni olan bir guruptur. Şimdi Ege Bölgesinde de kurmuş olduğu şirketlerle bu konuda iddia sahibi olmak istiyor” dedi.
Mevcut siyasi konjonktürde inşaat sektörünün durumunu değerlendiren Kalı, sektörün her dönem genişleme ve daralmaz özelliğine sahip olabileceğini söyledi. İnşaat sektörünün dünyada ve Türkiye’de 7 yıllık olarak ele alındığını anlatan Kalı, "İki yıl durgunluk ve 5 yıl aktif dönem olarak görürüz. Farklılaşmış ürün imalatı yapmazsanız, herkesin yaptığı gibi ürünler yaparsanız, o zaman sektör daraldığında siz de o darboğazdan geçersiniz. Ama farklılaşmış bir yolda seyir halindeyken bir tali yol gibi düşünün, herkes o trafikte sıkışırken, sizin yolunuz ve ürününüz farklı olduğu için sıkışmadan geçebilirsiniz. Eğer elinizdeki ürün az ve kıymetliyse her zaman talep vardır. Yani sektör daralsa da sizin ürününüz satış bulabilir” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN