İzmir Büyükşehir Seferihisar’da Toprak Analizi Yaptı

İzmir Büyükşehir Seferihisar’da Toprak Analizi Yaptı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ürün kalitesi ve toprağın verimini artırabilmek için başlattığı ücretsiz toprak analizi çalışmalarına Seferihisar ilçesinden devam etti. Ekipler, ilçede toplam 307 toprak analizi gerçekleştirildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz toprak analizi çalışmalarını Seferihisar ilçesinden sürdürdü. Ekipler, 307 toprak analizi yaparken analiz çalışmalarının tamamlanmasının ardından Seferihisar Turgut Mahallesi’nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkan Vekili Ertuğrul Tugay’ın sorumluluğunda sürdürülen çalışmanın rapor toplantısına, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, Köy Koop Yönetim Kurulu Üyesi Neptün Soyer, Büyükşehir ve Seferihisar Belediyeleri yetkilileri, mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarları, toprak sahipleri ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda katılımcılara, toprak analizinin amacı ve sonuçları anlatıldı.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, toplantıda yaptığı konuşmada, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu, tarımla ilgili yaptığı çalışmalarla tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Bayındır’dan çiçek alıyor, Tire’den süt alıyor, üreticiyi koruyor, kolluyor, yaşaması için bütün imkanlarını seferber ediyor. Bugün de burada üreticimizin kendi gücüyle altından kalkamayacağı 307 bahçe-tarla gibi çok önemli bir sayıda analiz hizmetin, Büyükşehir Belediyemiz gerçekleştirdi. Şimdi çiftçimiz, ne kadar gübre kullanması gerektiğini, neye ihtiyacı olduğunu ve daha kaliteli üretimi nasıl yapacağını biliyor. Maalesef ki ülkemizdeki tarım politikası üreticiyi yok etmek yönelik. İzmir’de, Büyükşehir Belediyemiz onlara nefes aldırıp, yaşatmak için mücadele veriyor. Biz de ilçemizde köylümüzü yaşatmak için üretici pazarları kurup, onları üretmeye teşvik etmeye çalışıyoruz. Köylünün tarlasıyla, şehirlinin sofrası arasındaki bağın kopmaması, her şeyden önce sağlıklı nesiller yetiştirmek için çok önemli. Çiftçimize, köylümüze verdiği destek nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’na minnettarız” dedi.
Toplantıda ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen yarımada projesi ve koyun, keçi, arıcılık ve fide desteğiyle ilgili yapılan çalışmaların da bilgisi paylaşıldı.
BİZE ULAŞIN