Sarıkamış -Kars karayolu kenarları ağaçlandırılıyor

Sarıkamış-Kars karayolu kenarlarında fidan dikimi yapılıyor.

Perşembe 30.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 30.05.2013 10:14
ABONE OL

Sarıkamış-Kars karayolu Hamamlı kavşağında düzenlenen fidan dikim töreninde konuşan Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş, yaklaşık bir aydır ilçe merkezi ve köylerde ağaçlandırma çalışmalarına hız verildiklerini belirtti.

Bu bölgede ilk defa yol kenarlarının ağaçlandırılmasının çok güzel bir çalışma olduğunu ifade eden Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş; 'Sanırım iki üç yıl içerisinde Kars ve Sarıkamış'ın tamamı ağaçlandırılmış olacak. Sarıkamış yeşili ve beyazı ile meşhur. Yaz aylarına yaklaşıyoruz, Sarıkamış şu an yeşil ve tepelerinde hala kar var. Sarıkamış, yeşil ve beyazla güzel. Yeşili artırmamız lazım, zaten beyazımız var' dedi.

Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen'de, Sarıkamış'ta her hafta fidan diktiklerine dikkat çekti.Başkan Özbilen; 'Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü ile Sarıkamış Orman İşletmesi personelinin başlattığı ağaçlandırma çalışmalarının yol kenarlarına kadar gelmesi bizi haseten memnun etmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum' diye konuştu.

Erzurum Orman Bölge Müdürü Muhammet Salih Çetiner ise, Erzurum bölgeye bağlı il ve ilçelerde ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Genel Müdürlüğün talimatları doğrultusunda bölge müdürlüğü sınırlarında fidan dikim çalışmalarının aralıksız devam ettiğini vurgulayan Çetiner, şunları kaydetti: 'Karayollarının duble yol çalışmaları bitmiş yerlerde yol kenarlarının ağaçlandırılması yönünde program yaptık. Bizlerde Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü olarak Kars ve Sarıkamış Orman İşletme Müdürlüklerimize 10 kilometrelik 2013 yılı için program verdik. Bu program kapsamında Sarıkamış ve Kars orman işletmesi bu çalışmayı başlattı.

İlkbaharda yaklaşık 3 bin 800 fidanı toprakla buluşturmuştuk. Şimdi 10 kilometrelik alana yaklaşık 8 bin fidanı yılsonuna kadar toprakla buluşturacağız.'
Yapılan konuşmaların ardından duble yolun her iki kenarına açılan çukurlara sarıçam ve huş fidanları dikilerek can suyu verildi.
Öte yandan, Sarıkamış'ta fidan dikiminin devam edeceği vurgulandı.