'Efsanelerin Yolu' projesi Enez'de gerçekleştirildi

'Efsanelerin Yolu' projesi Enez'de gerçekleştirildi

Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği ile Bulgaristan Burgaz'da bulunan ALEFl Derneği'nin, Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürüttüğü, 'Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel - Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması' adlı IPA projesi kapsamında Enez İlçesi'nde bir etkinlik düzenlendi.

  • DHA
  • Karadeniz - Doğu Anadolu
  • Pazartesi 02.10.2017 14:59

'Efsanelerin Yolu' için geçtiğimiz günlerde Bulgaristan'ın Primorsko İlçesi'nde sergilenen proje etkinlikleri bu kez Enez İlçesi'nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı da katıldı. Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği ve Bulgaristan'ın Burgaz şehrindeki ALEF Derneği yöneticileri ile bir araya gelen Bostancı, proje hakkında bilgiler alıp, Türk ve Bulgar ekiplerle bir görüşme yaptı. Bulgaristan'dan gelen konuklara ilçe hakkında bilgiler veren Bostancı, Enez'in yeni gelişen bir ilçe olduğunu belirterek, "Enez gölleri, faunası ve bitki türleri ile zengin bir ilçe. Tarihi, denizi, balığı ve en önemlisi kalesi ile turiztlerin ilgisini çeken bir yer. Zengin bir tarihimiz var" dedi.

ESKAD ve ALEF derneklerinin proje etkinliği için Enez'de olmalarından memnuniyet duyduğunu ifade eden Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, "İnsanlar bu dünyada şu dine, bu kültüre sahipler diye değil insan odaklı bir şekilde yaşamalı. Kültürlerin kaynaşması için bir araya gelmeliyiz. Bugün de burada her iki derneğin kültürel etkinlikleri için buradayız. Enez'e hoşgeldiniz" şeklinde konuştu.
Proje etkinliğinin ardından Bulgaristan'dan Enez'e gelen konuklara Enez Kalesi gezdirildi ve burası hakkında bilgiler verildi. Türk ve Bulgar ekipler daha sonra Enez'de ortak yemekte bir araya geldi.

BİZE ULAŞIN